Kultura i sztuka po 1989 roku

18.06.2018

Festiwal im. Henryka Wieniawskiego rozpocznie się w czwartek w Szczawnie-Zdroju

Koncerty z udziałem młodych solistów, laureatów międzynarodowych konkursów: Roksany Kwaśnikowskiej oraz japońskiego skrzypka Seiji Okamoto znalazły się w programie 53. Międzynarodowego Festiwalu im. Henryka Wieniawskiego, który rozpocznie się w czwartek w Szczawnie-Zdroju (Dolnośląskie).

Dyrektor artystyczny 53. Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego Maciej Kieres podkreślił, że festiwal w Szczawnie-Zdroju jest trzecim najstarszym festiwalem muzycznym w Polsce, po Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju i Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie-Zdroju.

Burmistrz Szczawna Zdroju Marek Fedoruk przypomniał, że festiwal upamiętnia dwa pobyty i koncerty kompozytora w Szczawnie-Zdroju (wówczas Bad Salzbrunn) - Wieniawski odwiedził kurort w latach 1855 i 1857.

Festiwal zainauguruje koncert skrzypaczki Roksany Kwaśnikowskiej, laureatki Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej, której towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Publiczność wysłucha m.in. uwertury „Bajka” Stanisława Moniuszki, czy koncertu skrzypcowego „A-dur” Mieczysława Karłowicza. Jak zaznaczył Kieres, „to piękny koncert, choć nieczęsto wykonywany”.

„Nasz festiwal nie ogranicza się wyłącznie do prezentacji postaci i twórczości Henryka Wieniawskiego, jego brata czy córki. Staramy się, aby festiwal był również polem prezentacji muzyki skrzypcowej, a także wiolonistyki” – powiedział dyrektor artystyczny.

W piątek publiczność wysłucha m.in. Sonaty a-moll Ignacego Jana Paderewskiego oraz dzieł z repertuaru Henryka Wieniawskiego w wykonaniu skrzypka Sławomira Tomasika i pianisty Roberta Morawskiego.

Tego dnia odbędzie się również koncert promenadowy Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, która zagra utwory m.in. Antonina Dvoraka i Dymitra Szostakowicza, muzykę filmowa, a także utwory z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego.

W sobotę i niedzielę będzie można wysłuchać utworów polskich kompozytorów. Zespół Silius piano trio zaprezentuje utwory Józefa Wieniawskiego oraz Ludomira Różyckiego. Z kolei zespół ArTrio wykona m.in. dzieła Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki oraz Fryderyka Chopina.

W koncercie finałowym publiczność wysłucha japońskiego skrzypka Seiji Okamoto – laureata II miejsca XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Artysta wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Opolskiej zagra m.in. koncert d-moll Henryka Wieniawskiego.

Większość festiwalowych koncertów odbędzie się w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju, Festiwal potrwa od czwartku do niedzieli. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka, senator Aleksander Szwed i marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL