Kultura i sztuka po 1989 roku

15.11.2018

Festiwal Jazzowa Jesień rozpoczął się w Bielsku-Białej

Wspólny występ brytyjskiego saksofonisty Johna Surmana oraz norweskiego pianisty Vigleika Storaasa zainaugurował w czwartek wieczorem 16. Jazzową Jesień w Bielsku-Białej. Wydarzenie od tego roku nosi imię swego współtwórcy, zmarłego latem Tomasza Stańki.

„Swoją markę festiwal zawdzięcza wybitnemu muzykowi i wspaniałemu człowiekowi – Tomaszowi Stańce. W lipcu odszedł od nas na zawsze. (…) Wraz z jego śmiercią zakończyła się pewna epoka w polskim i światowym jazzie. Można powiedzieć: nic już nie będzie takie, jak było. Inna, bo bez obecności Tomasza Stańki, będzie z pewnością Jazzowa Jesień. Bez jego charyzmy, niewątpliwego uroku, spontaniczności i charakterystycznego brzmienia jego trąbki” – uważa prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult.

Jak dodał, władze miasta chciałyby, aby pamięć o wybitnym muzyku przybrała konkretny wymiar. „Dlatego, począwszy od tego roku, Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej będzie nosiła imię Tomasza Stańki” – podkreślił Krywult.

Szef Bielskiego Centrum Kultury Władysław Szczotka powiedział, że Stańko osobiście uczestniczył w przygotowaniach do tegorocznego festiwalu. „To będzie jego ostatni festiwal. Nad kolejnymi edycjami będzie czuwała już córka - Anna Stańko. Opiekę programową zajmie się wytwórnia ECM” – wskazał.

W czwartek, podczas inauguracji festiwalu, miłośnicy jazzu wysłuchają także koncertu tria Marcina Wasilewskiego. To jedno z najbardziej uznanych na świecie polskie trio jazzowych. Od wielu lat współpracujące z ECM Records.

W kolejnych dniach wystąpią m.in. gitarzysta Bill Frisell i trębacz Dave Douglas ze Stanów Zjednoczonych, pianista Florian Weber z Niemiec i austriacki gitarzysta Wolfgang Muthspiel. Tradycyjnie festiwal zwieńczy - 18 listopada – koncert jazzu tradycyjnego w wykonaniu jazz-bandu Młynarski-Masecki oraz występ pianisty Eddie`go Palmieriego, dziesięciokrotny laureata nagrody muzycznej Grammy.

Bielska Jazzowa Jesień jest jednym z najistotniejszych krajowych wydarzeń tego gatunku muzyki. Gościła już wiele sław. Na scenie Bielskiego Centrum Kultury wystąpili m.in. John Scofield, Ornette Coleman, Chick Corea, John McLaughlin, Cecil Taylor, Joe Lovano, Carla Bley, Tom Harrell, Eliane Elias, Egberto Gismonti oraz w wielu „wcieleniach” Tomasz Stańko.

Stańko, który tworzył bielski festiwal od początku jego istnienia, zmarł 29 lipca br. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL