Kultura i sztuka po 1989 roku

17.08.2018

Festiwal Kultur Pogranicza „Karpackie klimaty” - od piątku w Krośnie

Festiwal Kultur Pogranicza „Karpackie klimaty” 2018 Festiwal Kultur Pogranicza „Karpackie klimaty” 2018

Prezentacje zespołów ludowych i folkowych, spotkania twórców pogranicza, wystawy, degustacje, konkursy, wykłady złożą się na program Festiwalu Kultur Pogranicza „Karpackie klimaty”, który w piątek rozpocznie się w Krośnie. Festiwal pobudzi każdy z pięciu zmysłów – zapewniają organizatorzy.

„Festiwal od lat kusi zapachem świeżo pieczonego chleba, smakiem węgierskiego wina i uwielbianych w regionie proziaków, towarzystwem mieszkańców i przyjezdnych, zaproszonych gości z Polski i z zagranicy. To wyjątkowy weekend, kiedy rynek ożywa, oferując smaki, przygody i niezapomniane wrażenia. To pięć zmysłów +Karpackich klimatów+” – zauważyła Agnieszka Kaszczyszyn z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, które jest jednym z organizatorów przedsięwzięcia.

Zapewniła, że każdy z pięciu zmysłów zostanie pobudzony. Wzrok pobudzi feeria barw na straganach z rękodziełem i na scenie w strojach ludowych, refleksy światła w krośnieńskim szkle; dla słuchu bodźcem będzie muzyka ze wszystkich stron Karpat; dla węchu - zapach chleba, ziół, miodów i proziaków, czyli specjału regionu, które, razem z winem i serami wytwarzanymi domowymi metodami zaspokoją również smak. Z kolei zmysł dotyku pobudzą tkaniny, rzeźby z drewna i szklane figury.

W programie festiwalu, który potrwa do niedzieli, znajdą się spotkania z twórcami i artystami festiwalu Karpackie Klimaty, rozmowy z gośćmi z miast partnerskich Krosna, występy zespołów ludowych, folkowych i tanecznych z Niemiec, Słowacji, Węgier, Czech i Polski, które zaprezentują sztukę krajów karpackich. Swoje prace będą prezentować twórcy pogranicza: malarze, rękodzielnicy, rzeźbiarze. Smakosze będą mogli podpatrzeć, jak właściciel i szef kuchni sieci restauracji przygotowuje trzy dania kuchni polskiej oparte na sezonowych składnikach z Podkarpacia.

W ramach festiwalu w Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie w sobotę zostanie otwarta wystawa premierowa 10. edycji Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna”, połączona z nagrodzeniem laureatów.

Kaszczyszyn przypomniała, że biennale, które jest skierowane do twórców profesjonalnych, organizowane jest od 2000 roku i cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony artystów sztuki włókna z wielu krajów.

„Jego finałem jest wystawa, która premierowo eksponowana jest zawsze w Krośnie. Głównym założeniem regulaminu konkursowego jest wymóg dotyczący materii twórczej - prace powinny zawierać minimum 75 proc. lnu, w dowolnym jego sposobie występowania: włókno, przędza, tkanina” – zaznaczyła Kaszczyszyn.

Dodała, że z okazji 10. jubileuszowej edycji wydarzenia przewidziano w sumie trzy wystawy.

Oprócz prezentacji prac zwycięzców 10. edycji biennale będzie można zobaczyć w Piwnicy PodCieniami prace laureatów wcześniejszych edycji, które znajdują się w zbiorach Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Natomiast trzecia wystawa, prezentowana w Wieży Farnej, zostanie poświęcona tragicznie zmarłej artystce tkaniny i uczestniczce biennale - Annie Kobak-Pisowackiej.

W czasie imprezy będzie można też podziwiać dzieła szklarskiego przemysłu i rzemiosła, sztuki wytopu i zdobienia szkła, w tym jeden z najciekawszych wyrobów szklanych - ogromny żyrandol złożony z 80 elementów, ważących prawie tonę, zwisający przez blisko trzy piętra.

Nie zabraknie również Festiwalu Win Węgierskich, przygotowanego przez Stowarzyszenie Portius, w czasie którego będzie można degustować wina z Egeru, Tokaju i znad Balatonu. Będzie można także popróbować różnych rodzajów chleba, wypiekanych według różnorodnych receptur, i w konkursie zagłosować na swój ulubiony.

W programie „Karpackich klimatów” znajdzie się też wykład o roślinach leczniczych, konkurs wiedzy o Polsce, wystawa fotograficzna poświęcona bielikowi, bieg uliczny, a dla dzieci: gry, rebusy, zagadki, instrukcja składania flagi.

Do zwiedzania zaprasza też kościół farny pw. Świętej Trójcy z kaplicą Porcjuszów, gdzie znajduje się dzwon „Urban”, jeden z największych w Polsce, a także liczne zabytki sztuki sakralnej, zarówno rzeźbiarskie, takie jak gotycka Grupa Pasji wykonana w 1420 roku, jak i malarskie: obraz Sądu Ostatecznego oraz obrazy dostosowane kształtem do ścian i cenne nagrobki.

Natomiast w podziemiach kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny można zobaczyć groby rodzeństwa Anny i Stanisława Oświęcimów, z którymi wiąże się jedna z krośnieńskich legend. Poświęcona jest im także tzw. kaplica miłości, w której znajduje się sztukateria włoskiego mistrza Giovanniego Battisty Falconiego. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL