Kultura i sztuka po 1989 roku

23.06.2019

Festiwal twórczości osób dojrzałych po raz 10. w Poznaniu

Po raz 10. w Poznaniu odbędzie się Festiwal Niezależnej Twórczości Filmowej i Fotograficznej Osób Dojrzałych „Wyścig Jaszczurów”. To unikatowe w skali kraju wydarzenie kierowane jest do seniorów z całego kraju.

Jak poinformował PAP organizator przedsięwzięcia, prezes Towarzystwa PTAAAK Krzysztof Wodniczak, rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do jubileuszowej edycji festiwalu; dojrzali twórcy mają czas do połowy października.

"W pokazie konkursowym mogą uczestniczyć filmy i fotografie zrealizowane przez twórców, którzy w dniu zgłaszania filmu lub fotografii mają ukończone co najmniej 60 lat. W przypadku pracy zbiorowej przynajmniej jeden z twórców musi mieć ukończone 60 lat" – podał Wodniczak.

Jak dodał, utwory zgłaszane na konkurs nie mogą być realizacjami komercyjnymi, nie mogą mieć charakteru reklamowego lub promocyjnego. Każdy autor może zgłosić maksymalnie trzy filmy i 10 fotografii lub trzy cykle zdjęć. Przegląd filmów, które zostaną wyłonione do finału konkursu odbędzie się w ostatnim kwartale roku.

"Dziesiąta edycja festiwalu Wyścig Jaszczurów to dla seniorów kolejna szansa na odkrycie w sobie talentów filmowych i fotograficznych. Przy okazji konkursu honorujemy - poza uczestnikami - artystów, muzyków, plastyków, animatorów kultury, którzy poświęcają swój wolny czas i środki na ochronienie i kultywowanie pasji jaką jest filmowanie i fotografowanie" – powiedział Krzysztof Wodniczak.

Zdaniem prezesa Towarzystwa PTAAAK, wyniki dotychczasowych dziewięciu edycji festiwalu udowodniły, że takie wydarzenie jest potrzebne. "Dzięki temu przedsięwzięciu pojawiło się wielu znakomitych realizatorów filmowych oraz wybornych fotografów - niektórzy zadebiutowali właśnie na naszym festiwalu" – podkreślił.

"Wyścig Jaszczurów" to - według pomysłodawców przedsięwzięcia - jedyna w Polsce impreza filmowa adresowana do osób posiadających "poważne doświadczenie życiowe", stworzona na przekór innym niezależnym przeglądom filmowym, których organizatorzy zaczęli wprowadzać ograniczenia wiekowe dla twórców. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL