Kultura i sztuka po 1989 roku

22.07.2019

Folklor narodów świata na festiwalu polonijnym w Rzeszowie

Tańce bułgarskie, brazylijskie, indiańskie, słowackie, węgierskie oraz obrzęd syberyjski znajdą się wśród propozycji koncertu „Folklor narodów świata”, który odbędzie się w poniedziałkowy wieczór na XVIII Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Tegoroczny festiwal jest jubileuszowy, obchodzi bowiem w tym roku 50. urodziny.

Poniedziałkowy koncert, w którym prezentowany jest folklor narodów świata, po raz trzeci odbędzie się w zmienionej formule. Wcześniej odbywał się bowiem koncert "Tańce i pieśni krajów zamieszkania", w którym uczestnicy prezentowali folklor krajów, z których przyjechali.

W 2014 roku zmieniono formę, dzięki czemu uczestnicy mogą wybierać z „szerszego wachlarza” kultur i folklorów świata, i zaprezentować tańce i pieśni z różnych krajów, nie tylko z tych, w których mieszkają.

Stąd w programie poniedziałkowego koncertu znajdzie się folklor bułgarski, amerykański, słowacki, węgierski, syberyjski, szwedzki, brazylijski, ukraiński.

W koncercie tym, który zawsze cieszył się największą popularnością wśród widowni, obok koncertu galowego, wieńczącego festiwal, wezmą udział wszystkie 33 zespoły, które przybyły do Rzeszowa.

Wiele z nich zaprezentuje tańce i pieśni charakterystyczne dla krajów pochodzenia. Będą to m.in. tańce zawierające elementy etniczne, choć nie zabraknie również amerykańskich tańców, jak np. Chicago polki.

Koncert odbędzie się według ustalonego od wielu lat scenariusza; rozpocznie się hejnałem festiwalu, a po nim zaprezentowane zostaną flagi państw, z których przybyli uczestnicy. Później na scenie (ustawionej pośrodku sali, aby publiczność oglądała zespoły z każdej strony) odbędą się występy.

Na zakończenie koncertu zespoły wspólnie zaśpiewają festiwalową pieśń "Trochę z przypadku" oraz hymn polonijny "Marsz, marsz Polonia"

W ramach tegorocznego festiwalu Polonusi wystąpią jeszcze przed rzeszowską publicznością w środę w koncercie galowym, zamykającym XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie.

Festiwal zainaugurował w miniony piątek korowód zespołów, który przeszedł ulicami Rzeszowa. Festiwal organizowany jest w Rzeszowie od 1969 roku, co trzy lata. Tegoroczny, ze względu na jubileusz 50-lecia swojego istnienia, odbywa się dwa, a nie jak zwykle trzy lata, po poprzednim.

W tegorocznej imprezie bierze udział 33 zespoły z 11 krajów świata, z pięciu kontynentów (Australii, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji i Europy) - łącznie około tysiąca polonusów.

Najliczniej – jak zwykle – reprezentowana jest Polonia z USA - 11 zespołów.(PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ itm/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL