Kultura i sztuka po 1989 roku

09.12.2016

Francja: Order Sztuki i Literatury dla Macieja Morawskiego

Maciej Morawski. 2012 r. Fot. PAP/P. Supernak Maciej Morawski. 2012 r. Fot. PAP/P. Supernak

Maciej Morawski, były paryski korespondent radia Wolna Europa (1965-1992), został w piątek w Paryżu odznaczony komandorią francuskiego Orderu Sztuki i Literatury. „Więcej Francji w Polsce, więcej Polski we Francji!” – apelował podczas uroczystości.

Dziękując za wysokie odznaczenie, Morawski wezwał do budowania „Europy opartej na wielkich wartościach francuskiej myśli, do jakich należą otwarcie na świat, tolerancja, szacunek dla sztuki i nauki”. W tym celu jego zdaniem warto upowszechnić język francuski na świecie.

Podkreślając, że mówi jako Polak, zwrócił się do „miast i gmin Francji, by poprzez umowy partnerskie umacniały za granicą francuską obecność językową, handlową i kulturalną”. Morawski wezwał również miasta i gminy polskie oraz całego świata, by „zrozumiały i poparły tę jedyną w swym rodzaju, bezcenną wartość kulturalną, jaką jest frankofonia”.

Morawski podkreślał, że głosząc te idee, jest spadkobiercą swego ojca Kajetana Morawskiego, pierwszego ambasadora RP przy Francuskim Komitecie Wyzwolenia Narodowego w Algierze w 1943 r.

Podczas uroczystości w siedzibie Międzynarodowej Organizacji Frankofonii sekretarz generalny Francuskiego Ruchu Federalistycznego Joel Broquet przypomniał, jak po upadku komunizmu nazwisko Morawskiego „otwierało w Polsce drzwi gabinetów ministerialnych, a nawet pałacu prezydenckiego”.

Order Sztuki i Literatury jest nadawany przez ministra kultury Francji.

Maciej Morawski jest kawalerem Zakonu Maltańskiego. Odznaczony był wcześniej krzyżem Armii Krajowej i dwukrotnie Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski. Jest paryskim przedstawicielem Towarzystwa Polska-Francja. Przez wiele lat był członkiem rady Fundacji im. Kościelskich i zasiadał w jury przyznającym nagrody literackie tej fundacji. Jest honorowym prezesem Polskiego Funduszu Humanitarnego we Francji.

Na swym blogu regularnie zamieszcza dzienniki, których kolejne tomy ukazują się nakładem Instytutu im. Stefana Grota-Roweckiego w Lesznie.

Z Paryża Ludwik Lewin (PAP)

llew/ kot/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL