Kultura i sztuka po 1989 roku

05.05.2018

Gdańsk: poznawanie miasta z pomocą zmysłów tematem 10. edycji Grassomanii

10. edycja Grassomanii 10. edycja Grassomanii

Poznawanie miasta z pomocą zmysłów będzie tematem 10. Grassomanii – festiwalu inspirowanego twórczością urodzonego w Gdańsku laureata literackiej Nagrody Nobla - Guentera Grassa. Pierwsze spotkanie składające się na tegoroczną edycję festiwalu zaplanowano na niedzielę.

10. edycja Grassomanii odbędzie się pod hasłem "Z oranżadą w proszku na językach" nawiązującym do treści powieści noblisty pt. "Blaszany bębenek". "Tematem przewodnim będzie doświadczanie miasta poprzez zmysły" - powiedziała PAP specjalistka ds. PR Gdańskiej Galerii Miejskiej Dorota Kucharczyk.

Wyjaśniła, że w niedzielę organizatorzy projektu zapraszają na spacer po historycznym centrum Gdańska. "W jego trakcie studenci i wykładowcy Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej oprowadzą uczestników po wybranych miejscach, które twórczo działają na zmysły. Liczymy, że po spacerze jego uczestnicy zechcą się z nami podzielić swoimi wrażeniami. Mają one stanowić inspirację dla artystów, których zaprosimy do udziału w dalszej części projektu zaplanowanej na wrzesień" - powiedziała PAP Kucharczyk.

Spacer rozpocznie się w niedzielne południe przed siedzibą Gdańskiej Galerii Guentera Grassa przy ul. Szerokiej 37. Po jego zakończeniu organizatorzy zapraszają do Parku Świętopełka, gdzie zaplanowano piknik. Zaproszeni przez organizatorów kucharze zaprezentują w jego trakcie japońską sztuką kulinarną, w tym popularne onigiri. Uczestnicy będą mogli m.in. samodzielnie przygotować tą potrawę.

Kucharczyk wyjaśniła, że do drugiej części Grassomanii organizatorzy zaproszą około 20 artystów z Polski i z zagranicy. "Będą oni mieli za zadanie wykonać pracę zainspirowaną m.in. wrażeniami uczestników majowego spaceru" - powiedziała Kucharczyk dodając, że przegotowane przez artystów prace zostaną ustawione na terenie historycznego centrum Gdańska, a wernisaż tego projektu planowany jest na 2 września.

Dodała, że uczestnicy niedzielnego spaceru mogą przez cały maj nadsyłać zdjęcia, filmiki, nagrania dźwiękowe czy komentarze w innej, wybranej przez siebie formie na adres: bankinspracji@ggm.gda.pl. Wybrane propozycje zostaną zamieszczone na stronie internetowej http://bankinspiracji.ggm.gda.pl, która będzie pełnić rolę banku inspiracji dla artystów.

Festiwal Grassomania organizowany jest w Gdańsku co roku. Każda z edycji nawiązuje do innego aspektu twórczości noblisty. Za każdym razem do udziału w projekcie zapraszani są zarówno artyści tworzący prace powiązane z danym tematem, jak i gdańszczanie oraz turyści.

Guenter Grass, pisarz, autor powieści, poezji i dramatów, także rzeźbiarz i rysownik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999 r., urodził się 16 października 1927 r. w Gdańsku w rodzinie o korzeniach niemiecko-kaszubskich. Dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsku. Mieszkał przy ul. Lelewela w dzielnicy Wrzeszcz.

W 1993 r. radni Gdańska przyznali pisarzowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Grass był też doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Światową sławę przyniosła mu tzw. trylogia gdańska: "Blaszany bębenek", "Kot i mysz" i "Psie lata".

Twórca zmarł 13 kwietnia 2015 r. w niemieckiej Lubece. (PAP)

autor: Anna Kisicka

aks/ hgt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL