Kultura i sztuka po 1989 roku

15.01.2019

Gliński o Zdorcie: odszedł jeden z najważniejszych twórców polskiej kinematografii

Odszedł jeden z najważniejszych twórców polskiej kinematografii - oświadczył we wtorek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, odnosząc się do informacji o śmierci wybitnego operatora filmowego Wiesława Zdorta.

"Odszedł wybitny operator filmowy Wiesław Zdort, jeden z najważniejszych twórców polskiej kinematografii. Autor zdjęć do wielu cenionych filmów Kutza. Wielokrotnie nagradzany i doceniany na zawsze pozostanie w naszej pamięci" - napisał Gliński w oświadczeniu zamieszczonym na stronie MKiDN.

Zdort zmarł w wieku 87 lat. Był operatorem, profesorem sztuk filmowych, twórcą zdjęć do takich dzieł polskiej kinematografii, jak m.in. "Sól ziemi czarnej" i "Dekalog I". Jego pogrzeb odbędzie się w piątek na Powązkach Wojskowych w Warszawie. O śmierci operatora poinformował PAP we wtorek jego syn Dominik Zdort. (PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL