Kultura i sztuka po 1989 roku

21.08.2016 aktualizacja 30.08.2016

Gry i warsztaty - w czasie Narodowego Czytania w Rzeszowie

Gry planszowe, ruchowe i towarzyskie - np. Śladami Stasia i Nel czy Flirt z dziełami Sienkiewicza - a także warsztaty, w czasie których będzie można pozować do zdjęć z użyciem okładek książek - to niektóre z atrakcji zaplanowanych w Rzeszowie w związku z 5. edycją Narodowego Czytania.

3 września w całym kraju czytana będzie powieść Henryka Sienkiewicza "Quo vadis".

Jak poinformował PAP Łukasz Kleska z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, w stolicy Podkarpacia wydarzenie odbędzie się w godz. 16-20 obok fontanny multimedialnej przy alei Lubomirskich.

„Narodowe Czytanie rozpocznie w Rzeszowie flash mob, czyli krótkie, wspólne czytanie wybranego przez organizatorów fragmentu +Quo vadis+. Następnie w Klubie czytelnika mieszkańcy oraz zaproszeni goście będą czytać kolejne wybrane fragmenty powieści” - dodał.

Organizatorzy przygotowali również wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży w ramach „Przestrzeni młodego czytelnika”. Odbędą się m.in. animacje, warsztaty plastyczne i malowanie twarzy.

Jak zaznaczył Kleska, uczestnicy zagrają w gry planszowe, ruchowe i towarzyskie. „Wśród nich będą takie gry, jak Śladami Stasia i Nel, Afrykańskie safari, Flirt z dziełami Henryka Sienkiewicza. Będą też zabawy ruchowe, np. rzut piłką do celu, przeciąganie liny, skakanie na piłkach, biegi w pudełkach, łowienie rybek, tajemniczy kuferek czy kalambury” - powiedział.

Natomiast podczas „Warsztatów sleeveface” dzieci i dorośli będą mogli pozować do zdjęć z użyciem okładek książek Sienkiewicza i innych autorów. Jak wyjaśnił Kleska, dzięki tej technice uczestnicy otrzymają kreatywne i zabawne zdjęcia łączące ich osobowość z wybranym książkowym alter ego.

W Rzeszowie odbędzie się również akcja bookcrossingowa „Uwolnij Sienkiewicza”, w której będzie można pozostawić utwory pisarza oraz wymienić się nimi.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza. Prezentować będzie fakty biograficzne, podróże, które odbył pisarz i miejsca pokazane w powieściach, będą też informacje o utworach Sienkiewicza i ich ekranizacjach, nagrodzie Nobla dla pisarza, nie zabraknie także ciekawostek i anegdot o autorze.

Narodowe Czytanie w stolicy Podkarpacia zakończy pokaz specjalny fontanny multimedialnej z udziałem aktorów pn. „Folk dookoła świata”oraz „Walka Tytanów”.

Tegoroczną lekturę wybrano w internetowym głosowaniu spośród pięciu powieści. W głosowaniu, oprócz „Quo vadis”, wzięły udział: „Chłopi” Władysława Reymonta, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Popioły” Stefana Żeromskiego oraz „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej.

Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w 2014 roku - „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku w całym kraju czytana była „Lalka” Bolesława Prusa.(PAP)

huk/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL