Kultura i sztuka po 1989 roku

23.04.2019

Henryk Gołębiewski o Stanisławie Jędryce: to on mnie wciągnął w aktorstwo

Wspaniały człowiek; bardzo go lubiłem; mieliśmy wiele fajnych, wspólnych wspomnień - powiedział o zmarłym reżyserze Stanisławie Jędryce aktor Henryk Gołębiewski; podkreślił, że to twórca "Podróży za jeden uśmiech" wprowadził go w świat filmu.

"Zagrałem w trzech jego filmach, wystąpiłem też w teatrze. Zaczęło się od +Wakacji z duchami+, później były +Podróż za jeden uśmiech+ i +Stawiam na Tolka Banana+" - powiedział PAP Henryk Gołębiewski. "Bardzo go lubiłem. Mieliśmy wiele fajnych wspólnych wspomnień. To był wspaniały człowiek" - dodał.

Gołębiewski wspominał również wyjątkowe podejście Jędryki do dziecięcych aktorów. "Grając u niego byliśmy przecież bardzo młodymi ludźmi. Nigdy na nas nie krzyczał. Jeśli się denerwował, ukrywał to przed nami i nie dawał nic po sobie poznać. Ciężko pracował, kiedy my się bawiliśmy. Opiekował się nami".

Jak zauważył, twórca "Wakacji z duchami" był "doskonałym reżyserem". "W tamtych czasach nie było podglądów ani takiej technologii jak teraz. Wszystko robiło się +na czuja+ i on tego +czuja+ miał."

Stanisław Jędryka, reżyser, scenarzysta, twórca popularnych filmów i seriali takich, jak "Do przerwy 0: 1”, „Podróż za jeden uśmiech" i "Stawiam na Tolka Banana", zmarł w poniedziałek w Warszawie. Miał 85 lat.(PAP)

autorka: Malwina Wapińska

mwp/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL