Kultura i sztuka po 1989 roku

05.11.2017

„Iłła” – koncert poświęcony twórczości Kazimiery Iłłakowiczówny

Twórczości związanej z Poznaniem poetki Kazimiery Iłłakowiczówny poświęcony będzie poniedziałkowy koncert „Iłła”. W Poznaniu poetka spędziła 35 lat; w jej mieszkaniu w kamienicy przy ul. Gajowej 4/8 nadal można oglądać jej dokumenty, zdjęcia i pamiątki.

Kazimiera Iłłakowiczówna "Iłła" urodziła się w 1888 roku (niektóre źródła podają: 1892 i 1898). Była poetką, prozaikiem, dramaturgiem i tłumaczką. Należała do wybitnych postaci życia literackiego Warszawy w dwudziestoleciu międzywojennym. Była autorką kilkunastu tomów poetyckich, wśród nich m.in.: "Ikarowych lotów", "Trzech strun", "Obrazów imion wróżebnych".

Od 1918 roku pracowała jako radca ministerialny w MSZ, a od 1926 roku w Ministerstwie Spraw Wojskowych, gdzie była m.in. osobistym sekretarzem Józefa Piłsudskiego. Po śmierci marszałka powróciła do pracy w MSZ.

W 1939 roku po wybuchu wojny wyjechała do Rumunii. W 1947 roku wróciła do kraju i zamieszkała w Poznaniu. W mieszkaniu wynajętym na drugim piętrze kamienicy przy ul. Gajowej - pokoju ze wspólną kuchnią i łazienką - przeżyła 35 lat.

W poniedziałek wieczorem w ramach "Festiwalu słowa w piosence. Frazy", w Auli Artis odbędzie się multimedialny koncert poświęcony pamięci poetki. Twórczość Iłłakowiczówny zainspirowała Macieja Fortunę - trębacza, kompozytora i wykładowcę Akademii Muzycznej w Poznaniu do zaprezentowania utworów „Iłły” w zupełnie nowym wydaniu.

W trakcie koncertu wyświetlane będą także specjalnie przygotowane wizualizacje. Na scenie wraz Maciejem Fortuną wystąpi również m.in. Kamila Salach, Dominik Mąkosa, Roman Chraniuk, Jakub Miarczyński, oraz Maciej Szałek.

Kazimiera Iłłakowiczówna zmarła w Poznaniu 16 lutego 1983 roku. Po jej śmierci, mieszkanie poetki przy ulicy Gajowej 4/8 stało się muzeum - Mieszkaniem-Pracownią Kazimiery Iłłakowiczówny. Do dziś można tam zobaczyć m.in. pierwsze wydanie "Ikarowych lotów" z 1911 roku - debiutu książkowego Iłłakowiczówny, emblemat siostry miłosierdzia, jaki poetka nosiła podczas I wojny światowej, oraz jej indeks z czasu studiów na krakowskim uniwersytecie.

W gablotach i na ścianach znajdują się też niektóre przyznane jej nagrody i odznaczenia, fotografie i fotokopie dokumentów związanych z jej pracą w przedwojennych ministerstwach a także dyplom doktora honoris causa, przyznany przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W muzeum jest też maska pośmiertna poetki, wykonana przez Józefa Petruka.

W mieszkaniu znajdują się także książki w sześciu językach, którymi posługiwała się poetka, a także jej maszyna do pisania, nieliczne sprzęty kuchenne - poetka nie lubiła gotować, spódnice szyte z kupowanych przez nią w Cepelii ludowych chust oraz srebrny dzbanek z 1822 roku - prawdopodobna pamiątka po dziadku Tomaszu Zanie, przyjacielu Adama Mickiewicza.

Do dziś zachowały się i są przechowywane w mieszkaniu: kapelusze poetki, jej budzik, okulary, przybory toaletowe, różaniec a nawet broszka z Zorro, którą poetka trzymała w pudełku z biżuterią. Zbiory uzupełnia ekspozycja jej dorobku wydawniczego.

Muzeum poetki jest oddziałem Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL