Kultura i sztuka po 1989 roku

21.07.2015 aktualizacja 19.07.2016

Indyjsko-polski spektakl atrakcją festiwalu „Cracovia Danza”

Indyjsko-polski spektakl taneczny będzie jedną z największych atrakcji XVI Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, który rozpocznie się w niedzielę w Krakowie. W programie znalazły się też pokazy i warsztaty tańca oraz wielki bal dla publiczności.

Dyrektor festiwalu Romana Agnel poinformowała we wtorek, że tegoroczna edycja imprezy, która otrzymała podtytuł „Groteska i komedia w tańcu dworskim” zostanie zainaugurowana w Centrum Kongresowym ICE wielkim międzynarodowym widowiskiem „Gdy Polska spotyka Indie” z udziałem tancerzy i muzyków z Indii i Polski.

„To spektakl, który będzie się odbywał na różnych poziomach i przestrzeniach. Po raz pierwszy udało nam się zaprezentować spektakl indyjski w pełnym składzie z muzyką na żywo” - zapowiada Agnel.

Podczas przedstawienia zestawione zostaną ze sobą tańce staropolskie i indyjski taniec Kathak. Na scenie wystąpi m.in. mistrzyni tego tańca Alaknanda Bose. „To przedstawienie dwóch światów, które będą się ze sobą spotykać, dialogować” - dodała dyrektor artystyczna.

1 sierpnia podczas finału festiwalu na scenie na Rynku Głównym wystawione zostanie przedstawienie „Pewnego razu w Wenecji” w konwencji komedii dell’arte. Dzień później pokazany będzie „Balet o kawie”. To pełny humoru spektakl barokowy, który w warstwie fabularnej i muzycznej nawiązuje do Kantaty o kawie J.S.Bacha. Oba widowiska poprzedzone zostaną pokazami zespołów z całego świata specjalizujących się w tańcach dworskich.

Krakowski festiwal zakończy wielki bal dla publiczności na Rynku, który poprowadzi Marie-Claire Baer Le Corre z udziałem międzynarodowego grona tancerzy i muzyków.

W programie wydarzenia znalazły się także pokazy zespołów tanecznych, warsztaty taneczne, aktorskie, pantomimiczne i muzyczne.

W ramach festiwalu w Willi Decjusza przez cały tydzień będą się odbywały warsztaty prowadzone przez wybitnych specjalistów z całego świata, a codziennie na plenerowej scenie przy tym gmachu zaplanowane zostały pokazy tancerzy z różnych stron świata. Widzowie zobaczą programy m.in. indyjskie, greckie, francuskie, flamenco a także występ zespołu festiwalowego Decius Danza, złożonego z wykładowców i uczestników warsztatów.

Jak podkreślają organizatorzy: Balet Dworski Cracovia Danza, Fundacja Ardente Sole i Stowarzyszenia Villa Decjusza, istniejący od 2000 roku Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” to jedyne tego typu wydarzenie w Polsce. Odbywający się latem w Krakowie Festiwal jest unikatem na skalę światową, gdyż jako jedyny skupia mistrzów tańca historycznego oraz liczne zespoły specjalizujące się w tańcu dworskim z całego świata. (PAP)

rgr/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL