Kultura i sztuka po 1989 roku

28.11.2016

Instytut Polski: obchody Roku Henryka Sienkiewicza w czeskiej Pradze

Henryk Sienkiewicz. Źródło: CBN Polona Henryk Sienkiewicz. Źródło: CBN Polona

Seria wydarzeń poświęconych życiu i twórczości polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza odbywa się w czeskiej Pradze w związku z obchodami Roku Sienkiewiczowskiego - poinformował PAP Instytut Polski w Pradze.

1 grudnia planowane jest otwarcie wystawy komiksów inspirowanych dziełami i życiorysem polskiego pisarza w praskiej galerii Oko. Mają one - według szefa Instytutu Polskiego w stolicy Czech Macieja Ruczaja - stanowić "próbę aktualizacji twórczości Sienkiewicza". Na wystawie prezentowane będą prace młodych czeskich grafików, którzy wzięli udział w konkursie pt. "Henryk w komiksie", a także starsze czeskie komiksy nawiązujące do dzieł Sienkiewicza.

Wernisażowi wystawy towarzyszyć ma pokaz filmowej adaptacji "Krzyżaków" Aleksandra Forda.

Wydarzenia, wywiady, zagadnienia, multimedia

Od 15 listopada - dnia 170. rocznicy śmierci Sienkiewicza - w siedzibie Czeskiej Akademii Nauk można oglądać przygotowaną przez Instytut Polski w Pradze wspólnie z kieleckim oddziałem Muzeum Narodowego wystawę poświęconą czeskim wątkom w życiu autora "Quo Vadis", pt. "Sienkiewicz 1846 – 1916 – 2016. Pierwszy polski laureat Nagrody Nobla za literaturę i jego czescy czytelnicy".

Wystawa pokazuje m.in. miejsca, które pisarz odwiedzał będąc w Czechach, przypomina czeskich tłumaczy jego dzieł, ilustratorów i przyjaciół, a także ostatnią wędrówkę doczesnych szczątków pisarza przez Czechy w 1924 r.

"Trumna została wówczas wystawiona na jeden dzień w panteonie Muzeum Narodowego, a w jej przywitaniu wzięli udział m.in. minister kultury i przewodniczący parlamentu" – podkreślił Ruczaj. "Natomiast lokalizacja wystawy w siedzibie Akademii Nauk nawiązuje do estymy, którą cieszył się nasz pisarz już za życia. Był jednym z nielicznych cudzoziemców, którzy otrzymali tytuł członka honorowego tej instytucji" - dodał.

O ustanowieniu 2016 roku "Rokiem Henryka Sienkiewicza" zdecydował - w związku z przypadającą na ten rok 170. rocznicą urodzin oraz 100. rocznicą śmierci pisarza - w grudniu ub.r. polski Senat.

Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846 r. w Woli Okrzejskiej, a zmarł 15 listopada 1916 r. w Vevey, w Szwajcarii. Był jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy, autorem "Trylogii", a także powieści: "Krzyżacy", "Quo vadis", "Rodzina Połanieckich", "W pustyni i puszczy". W 1905 r. Sienkiewicz jako pierwszy Polak uhonorowany został literacką nagrodą Nobla za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu" i - jak podkreślił jeden z członków Komitetu Noblowskiego - "rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu". (PAP)

msom/ par/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL