Kultura i sztuka po 1989 roku

10.05.2019

Irena Veisaite została Człowiekiem Pogranicza 2019

Irena Veisaite, litewska badaczka i krytyk teatralny, została Człowiekiem Pogranicza 2019, przyznawanym przez Ośrodek Pogranicze – Sztuk, Kultur i Narodów w Sejnach (Podlaskie). Tytuł zostanie jej nadany 31 maja.

Ośrodek Pogranicze przyznaje swoje wyróżnienie wybitnym Europejczykom, którzy przez swoją postawę i działalność artystyczną popularyzują idee pogranicza, przełamują uprzedzenia, są otwarci na odmienne kultury, także religijne i etniczne.

91-letnia Irena Veisaite swoje życie poświęciła krytyce teatralnej, nauczaniu zarówno studentów, jak i nauczycieli oraz budowaniu społeczeństwa obywatelskiego w niepodległej Litwie i Europie Środkowo-Wschodniej. Przez wiele lat prowadziła Fundację Otwartego Społeczeństwa w Wilnie, a także Centrum Kultury Tomasa Manna w Nidzie.

"Z piekła dwudziestego wieku wyszła twarzą ku przyszłości, z pragnieniem naprawiania świata. Jej odwaga intelektualna i zaangażowanie w życie publiczne sprawiły, że w Litwie i Europie stała się prawdziwym autorytetem moralnym" – powiedział PAP dyrektor Ośrodka Pogranicze Krzysztof Czyżewski.

Veisaite jest Żydówką, przeżyła Holokaust. W 1963 r. uzyskała doktorat w Leningradzie. W latach 1953-1997 była wykładowcą w Kolegium Nauczycielskim w Wilnie.

Uroczystość nadania tytułu Człowieka Pogranicza odbędzie się 31 maja 2019 r. w Sejnach w Białej Synagodze z udziałem gości z Litwy i z Polski. Wydarzeniu będzie towarzyszyła promocja książki "O godne życie" – Irena Veisaite w rozmowie z Aurimasem Svedasem.

Tytuł Człowieka Pogranicza jest symbolicznym wyróżnieniem i nie jest związany z finansową gratyfikacją. Ośrodek Pogranicze zwykle nagradza jednak bohatera swego wyróżnienia jakimś upominkiem. Są to zwykle rzeźby, obrazy lub przedmioty wykonane specjalnie na tę okazję przez znanych artystów.

Pierwszy, w 1999 r., wyróżnienie Człowiek Pogranicza otrzymał Jerzy Ficowski, znawca twórczości Brunona Schulza i problematyki cygańskiej. Dwa lata później dostał je Tomas Venclova, wybitny pisarz litewski. Trzecie wyróżnienie otrzymał w 2004 r. Arvo Part, estoński kompozytor nowoczesnej muzyki religijnej. W 2006 r. nagrodę dostał Bohdan Osadczuk, ukraiński publicysta. Trzy lata później Pogranicze wyróżniło także Claudio Magrisa – wybitnego włoskiego pisarza i felietonistę. (PAP)

Autor: Jacek Buraczewski

bur/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL