Kultura i sztuka po 1989 roku

09.05.2019

J. Sellin: w przyszłym tygodniu spotykamy się z pracownikami Muzeum Narodowego w Warszawie

Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu spotkamy się z pracownikami Muzeum Narodowego w Warszawie i będziemy rozmawiali o tym, jak z ich perspektywy wygląda działalność placówki - poinformował w czwartek wiceminister kultury Jarosław Sellin. Zaznaczył, że o spotkanie poprosili pracownicy MNW.

Sellin odniósł się w ten sposób na antenie Radia Zet do wypowiedzi dr. Piotra Rypsona, byłego p.o. dyrektora muzeum, który mówił w wywiadzie dla Wyborcza.pl, że "sytuacja w muzeum jest patologiczna". "Nie chodzi tylko o cenzurę. Pracownicy są mobbowani. Odeszło już 10 proc. załogi" - powiedział Rypson.

Wiceminister kultury podkreślił, że resort ma stały kontakt z załogą MNW. "Nawet chyba w przyszłym tygodniu jesteśmy umówieni na rozmowę w ministerstwie z przedstawicielami załogi właśnie, i będziemy rozmawiać, jak z ich perspektywy wygląda działalność Muzeum Narodowego w ostatnich latach i pod nowym kierownictwem, więc nie unikamy tego typu rozmów i szukania tego typu opinii" - powiedział Sellin.

Podkreślił, że "nie wie, czy tezy wygłoszone przez byłego dyrektora są prawdziwe". "Wolę usłyszeć to bezpośrednio od przedstawicieli załogi" - zaznaczył wiceszef MKiDN.

Na informację o tym, że w muzeum związki zawodowe szykują się do sporu zbiorowego, odpowiedział, że o tym nie słyszał. Dopytywany, po co w takim razie spotkanie z zespołem, mówił, że pracownicy MNW o nie poprosili. "Jak ktoś prosi o spotkanie i są to pracownicy jednej z najważniejszych instytucji kultury w Polsce, to oczywiście minister kultury zgadza się na takie spotkanie i takie spotkanie będzie" - podkreślił.

Dr Piotr Rypson w 2018 r. zastąpił na stanowisku dyrektora MNW dr Agnieszkę Morawińską, która kierowała placówką przez osiem lat. Pełnienie obowiązków dyrektora powierzył mu minister kultury Piotr Gliński, przyjmując dymisję Morawińskiej z dniem 2 lipca zeszłego roku.

30 listopada 2018 r. na stanowisko dyrektora MNW minister kultury powołał prof. Jerzego Miziołka. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ itm/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL