Kultura i sztuka po 1989 roku

09.07.2016 aktualizacja 30.08.2016

Jasna Góra: Bogurodzica i Magnificat zabrzmią podczas mszy z Franciszkiem

Jasna Góra przygotowuje się do lipcowej wizyty papieża Franciszka. Czerwiec, 2016 r. Fot. PAP/W. Deska Jasna Góra przygotowuje się do lipcowej wizyty papieża Franciszka. Czerwiec, 2016 r. Fot. PAP/W. Deska

Średniowieczny hymn Bogurodzica w wielu opracowaniach i pieśni maryjne z uroczystym hymnem Magnificat - zabrzmią 28 lipca podczas uroczystości na Jasnej Górze, w czasie których papież Franciszek odprawi mszę z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

Za oprawę muzyczną wydarzenia odpowiada krajowy duszpasterz muzyków kościelnych – paulin o. dr Nikodem Kilnar. Zakonnik powiedział PAP, że podczas doboru tego repertuaru starano się połączyć charakter uroczystości z okazji jubileuszu chrztu Polski ze specyfiką miejsca, gdzie one się odbędą, czyli maryjnego sanktuarium.

W związku z tym podczas mszy św. zabrzmi uznawana za najstarszą polską pieśń religijną i za pierwszy polski hymn - Bogurodzica. Zostanie ona wykonana w opracowaniu jednogłosowym, jak i wielogłosowym z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego. Muzycy zaśpiewają także mszę opartą na motywach tego średniowiecznego utworu na cześć Maryi.

Podczas uroczystości nie zabraknie również licznych opracowań śpiewów maryjnych, w tym uroczystego hymnu maryjnego Magnificat, którego słowa pochodzą z kart Ewangelii. Ponadto muzycy – wraz z wiernymi – wykonają tradycyjne pieśni kościelne o tematyce chrzcielnej oraz te nawiązujące do obchodzonego obecnie w Kościele katolickim Roku Miłosierdzia.

W repertuarze znalazły się m.in. opracowania jasnogórskiego kompozytora Jarosława Jasiury oraz nieżyjącego już dyrygenta i kompozytora Stefana Stuligrosza.

Oprawę muzyczną podczas mszy św. z udziałem papieża oraz wcześniejszego czuwania poprowadzą: Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski "Pueri Claromontani", Jasnogórski Chór Mieszany im. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, Jasnogórski Oktet Dęty, a także Schola Cantorum Misericordis Christi z Białej Podlaskiej.

W połączonym chórze zaśpiewa ok. 130 osób - dorośli, młodzież oraz dzieci. Towarzyszyć im będą instrumentaliści.

Śpiewy prowadzone będą nie tylko podczas głównych uroczystości, ale i wcześniej, podczas rannego modlitewnego czuwania, które zaplanowano już od godz. 5.30. Poprowadzą je: Jasnogórski Chór Żeński "Kółeczko" oraz Jasnogórski Chór Dziewczęcy "Filiae Mariae". Ten połączony zespół będzie liczył ponad 50 osób.

Z kolei muzycznym akcentem dziękczynienia wiernych za wizytę papieża na Jasnej Górze będzie koncert Chóru Filharmonii Częstochowskiej oraz zespołu instrumentalnego z Argentyny. Wykonają oni "Mszę argentyńską". Koncert ten odbędzie się 31 lipca na jasnogórskich błoniach.

Papież przyjedzie na Jasną Górę w Częstochowie 28 lipca ok. godz. 9.15. Najpierw samochodem przejedzie między wiernymi zgromadzonymi pod jasnogórskim szczytem, następnie uda się na modlitwę do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, a o godz. 10.30 odprawi uroczystą mszę św. z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski - z udziałem kilkuset tysięcy wiernych.

Franciszek, który przyjedzie do Polski w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie, będzie trzecim papieżem - po Janie Pawle II i Benedykcie XVI - który odwiedzi Jasną Górę. (PAP)

akp/ malk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL