Kultura i sztuka po 1989 roku

02.09.2018

Jesienne nowości wydawnicze: biografie m.in. ks. J. Popiełuszki, K. Kieślowskiego, M. Berezowskiej

Wśród propozycji wydawców na nadchodzącą jesień znaleźć można nową książkę Wiesława Myśliwskiego, ostatnią prozę Janusza Głowackiego czy serie biografii, m.in. Krzysztofa Kieślowskiego, Mai Berezowskiej, ks. Jerzego Popiełuszki.

Na 15 października Znak zapowiada publikację nowej książki Wiesława Myśliwskiego. ”+Ucho Igielne+ to poruszająca medytacja nad ludzkim losem, pamięcią i historią, zagadkowością intymnych relacji, a przede wszystkim nad tajemnicą spotkania młodości i starości. W powieści Myśliwskiego jak w lustrze odbija się kawał polskiej historii ze wszystkim, co w niej dramatyczne, bolesne, przemilczane i niewypowiedziane” - zapowiada wydawca.

Dwa dni później ukaże się „Bezsenność w czasie karnawału” (W.A.B) – ostatnia książka Janusza Głowackiego. To nawiązujące formą do słynnego „Z głowy” ostatnie prozatorskie zapiski Głowackiego, nad którymi pracował równolegle z tworzeniem scenariusza do filmu „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego.

Nakładem zaś Wielkiej Litery we wrześniu wyjdzie kolejna powieść Elisabeth Strout „Trwaj przy mnie”. Jak zapowiada wydawca, to wieloznaczna powieść obyczajowo-psychologiczna o różnych wymiarach miłości, żałobie i hipokryzji małego miasteczka. W planach wydawniczych jest też „Przebłysk. Dookoła świata, dookoła siebie” Roberta Rienta, w której autor „Świadka” i „Duchów Jeremiego” szuka raju m.in. na kolei transsyberyjskiej. Ponadto wydawca szykuje „Kontener. Fragmenty dyskursu żałobnego” Marka Bieńczyka - nostalgiczny, żałobny dziennik, w którego autor jedno z najtrudniejszych życiowych doświadczeń - śmierć matki - zderza z rozmyślaniami o literaturze. „Migawki” Claudio Magrisa to zaś zapiski, które eseista prowadził przez 17 lat, dokumentując codzienność, tworząc krótkie zapiski – migawki – o wydarzeniach życia publicznego i prywatnego. Z kolei „Silva rerum II” Kristiny Sabaliauskaite to drugi tom sagi o burzliwych dziejach Wilna i polsko-litewskiej rodziny na tle wielkiej wojny północnej. Tym razem tłem wydarzeń jest ostatnia w Polsce wielka epidemia dżumy, która pustoszyła wyniszczony wojnami kraj na początku XVIII w.

Wśród jesiennych nowości nie brak literatury faktu. Książka „Profesor Weigl i karmiciele wszy” Mariusza Urbanka, wydane przez Iskry, przedstawia postać lekarza Rudolfa Weigla, który wynalazł szczepionkę na tyfus. W czasie drugiej wojny światowej we Lwowie dał polisę na życie paru tysiącom ludzi. Poeta Zbigniew Herbert, matematyk Stefan Banach, pisarz Mirosław Żuławski i wielu innych karmili własną krwią wszy konieczne do produkcji leku. Ausweis Instytutu Antytyfusowego Rudolfa Weigla był w czasie okupacji gwarancją bezpieczeństwa.

Wydawnictwo Iskry na początku października zaproponuje też książkę „Polski El Greco” Katarzyny J. Kowalskiej, która przypomina historię sprzed ponad pół wieku, kiedy to dwie młode badaczki Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska przez uchylone drzwi do mieszkania księdza zobaczyły zniszczony, przeznaczony na spalenie obraz, jak się później okazało - autentyczne dzieło El Greca.

Inną historię o dziełach sztuki i skarbach przedstawia książka „Uratowane z Potopu” Marcina Jamkowskiego i Huberta Kowalskiego wydana przez Agorę. To opowieść o skarbach wywiezionych z Polski po potopie szwedzkim, takich jak miecz koronacyjny, rękopisy Mikołaja Kopernika, ale też dzwony, ołtarze, chrzcielnice, ambony czy też marmurowe rzeźby.

We wrześniu nakładem Marginesów wyjdzie książka Joanny Ostrowskiej „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w trakcie II wojny światowej”, a w październiku ukażą się „Służące do wszystkiego” Joanny Kuciel-Frydryszak, opowieść o losach kobiet z najniższego szczebla hierarchii służby domowej w pierwszej połowie XX wieku.

Sporo będzie także nowych biografii. Biografia ks. Jerzego Popiełuszki pióra Mileny Kindziuk, wydanej przez Znak, zawiera „nowe fakty i nieznane dokumenty, zdjęcia i wypowiedzi świadków. Opisuje też cuda, jakie wciąż dokonują się za wstawiennictwem kapłana-męczennika”.

Wydana przez Wydawnictwo Czarne „Berezowska. Nagość dla wszystkich” Małgorzaty Czyńskiej przypomina postać artystki, której śmiałe rysunki przed wojną prześladowały bigotki, po 1945 roku – ideolodzy socrealizmu. Ona sama zupełnie się tym jednak nie przejmowała. Rysowała nawet w Ravensbrueck.

We wrześniu wyjdzie książka „Krzysztof Kieślowski. Zbliżenie” Katarzyny Surmiak-Domańskiej (Agora). Jak to się stało, że twórca, któremu nawet najbliżsi współpracownicy wieszczyli koniec, odniósł z dnia na dzień światowy sukces. Dlaczego świat końca dwudziestego wieku chciał w nim widzieć proroka - to niektóre pytania stawiane przez autorkę biografii. Nakładem Agory i Wydawnictwa Czarne ukazać się ma na koniec października książka „Jacek” Anna Bikont i Heleny Łuczywo - obszerna biografia Jacka Kuronia.

Także w październiku ukaże się kolejna biografia Wandy Rutkiewicz, tym razem pióra Elżbiety Sieradzińskiej (Marginesy). Autorka zapowiada, że dotarła do niepublikowanych zdjęć, a także wspomnień matki himalaistki. (PAP)

aszw/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL