Kultura i sztuka po 1989 roku

15.05.2019

Kazimierz Orłoś uhonorowany nagrodą miesięcznika „Odra”

Kazimierz Orłoś, 2015 r. Fot. PAP/A. Rybczyński Kazimierz Orłoś, 2015 r. Fot. PAP/A. Rybczyński

Doroczna nagroda miesięcznika Odra” została przyznana Kazimierzowi Orłosiowi "w uznaniu dla jego całego dorobku prozatorskiego" - podała redakcja wrocławskiego periodyku.

Kazimierz Orłoś urodził w 1935 r. Jest prozaikiem, autorem słuchowisk radiowych, scenarzystą filmowym i telewizyjnym, dramaturgiem i publicystą. Z wykształcenia prawnik, jeszcze w latach 60. pracował jako radca prawny, a od lat 70. jako dziennikarz w Polskim Radiu i zespole tygodnika "Literatura". Już w roku 1958 "Twórczość" opublikowała jego debiutanckie opowiadanie "Dziewczyna z łódki". Z powodu opublikowania powieści "Cudowna melina" w paryskim Instytucie Kultury został zwolniony z pracy i objęty zapisem cenzury. Mimo tego od 1977 całkowicie poświęcił się pracy literackiej, publikując wyłącznie w drugim obiegu. Współpracował z Radiem Wolna Europa, publikował w "Kulturze" paryskiej oraz londyńskim "Pulsie". Po 1989 roku współpracował z tygodnikiem "Solidarność", "Gazetą Wyborczą", "Rzeczpospolitą", "Życiem" i "Gazetą Polską".

Dorobek Kazimierza Orłosia obejmuje przede wszystkim tomy opowiadań, m.in. "Między brzegami", "Koniec zabawy", "Opowiadania wojenne", "Pustynia Gobi", "Zimna Elka", "Niebieski szklarz", "Dziewczyna z ganku" a także powieści takie jak "Cudowna melina", "Przechowalnia", "Dom pod Lutynią". Jego najnowsze dokonanie to autobiograficzna opowieść: "Dzieje dwóch rodzin", w której opisuje dzieje Mackiewiczów z Litwy i Orłosiów z Ukrainy. Jej pierwsza część ukazała się w 2015 roku, a kolejna zapowiadana jest na najbliższą jesień.

Kazimierz Orłoś jest 62 laureatem istniejącej od 1961 roku nagrody miesięcznika "Odra" przyznawanej poetom, prozaikom, eseistom, reportażystom i uczonym-humanistom. Wśród uhonorowanych nią twórców znaleźli się m.in.: Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Tadeusz Różewicz, Ryszard Kapuściński, Hanna Krall, Andrzej Friszke, Jerzy Topolski, Zygmunt Baumann, Ewa Lipska, Jan Józef Szczepański, Andrzej Sosnowski, Wiesław Myśliwski, a także zmarły niedawno Karol Modzelewski. (PAP)

aszw/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL