Kultura i sztuka po 1989 roku

16.02.2019

Kolejne kamienice w historycznym centrum Gdańska zyskają artystyczne elewacje

Elewacje około 20 kolejnych kamienic w historycznym centrum Gdańska zostaną w tym roku odnowione i zyskają nowe zdobienia zaprojektowane przez artystów. Prace wykonane zostaną w ramach kolejnej edycji finansowanego przez miasto programu. Dotąd odnowiono 148 elewacji.

O ogłoszeniu konkursu, w którym ma zostać wyłoniony wykonawca prac, poinformowała Alicja Bittner z referatu prasowego gdańskiego magistratu.

Wyjaśniła, że chętne organizacje pozarządowe mogą zgłaszać swój akces do 20 lutego. Zwycięzca otrzyma 390 tys. zł, za które ozdobionych ma zostać około 2,5 tys. mkw. powierzchni fasad, czyli około 20 elewacji.

Konkurs rozpisany został w ramach kolejnej edycji programu "Gdańskie Fasady OdNowa". Program realizowany jest od 2013 r. W ramach konkursów grantowych miasto co roku przeznacza kilkaset tysięcy zł na wykonanie artystycznych elewacji zaniedbanych kamienic ulokowanych głównie przy ul. Ogarnej i ul. Szerokiej. Wiele z tych fasad nie było odnawianych od lat 50. ub. wieku, kiedy to wzniesiono je w ramach odbudowy historycznego centrum Gdańska z wojennych zniszczeń.

W sumie od 2013 r. dzięki projektowi odnowiono kosztem ponad 2,2 mln zł 148 elewacji. Na wielu z nich pojawiły się zdobienia wykonane z ceramiki lub te powstałe techniką sgraffito (polega na naniesieniu na mur kilku warstw tynku lub gliny, z których każda ma inny kolor: usunięcie części danej warstwy pozwala stworzyć specyficzny, wielokolorowy wzór), na inne naniesiono geometryczne wzory lub napisy nawiązujące do przedwojennych gdańskich szyldów lub np. historii domu, który stał na danej działce, osób, które zamieszkiwały w nich w przeszłości czy też instytucji, które w nich działały.

W realizację projektu od początku włączani są właściciele kamienic. Chętne do udziału w przedsięwzięciu wspólnoty mieszkaniowe na swój koszt oczyszczają elewacje z nagromadzonego przez lata brudu, łatają ewentualne ubytki tynku itp., przygotowując w ten sposób grunt do prac artystycznych.

W pierwszym roku realizacji projektu przedstawiciele miasta musieli namawiać wspólnoty do uczestnictwa w przedsięwzięciu. W kolejnych latach to same wspólnoty zabiegały, by akcja objęła także ich kamienice.

Efekty dotychczasowych prac wykonanych w ramach projektu można obejrzeć na stronie www.fasadyodnowa.pl.

Historycy szacują, że w 1945 r. ścisłe centrum Gdańska, przede wszystkim Główne Miasto, zostało zniszczone w około 90 procentach. Tyle mniej więcej budynków legło w gruzach. Odbudowa kamienic na gdańskim Głównym Mieście ruszyła w latach 50. ub. wieku. Frontony wielu budynków zostały wówczas ozdobione przez artystów, którzy użyli różnorodnych form i technik.

Na fasadach kamienic pojawiły się malowidła, elementy ceramiczne, a także zdobienia wykonane w technice sgraffito. Artystyczne dekoracje zyskały głównie kamienice z dwóch najsłynniejszych gdańskich ulic - Długiej i Długiego Targu. Na pozostałych ulicach Głównego Miasta ozdobiono tylko wybrane kamienice; większość domów po prostu otynkowano. (PAP)

autor: Anna Kisicka

aks/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL