Kultura i sztuka po 1989 roku

23.04.2019

Koncert charytatywny „Polska Pomaga” na rzecz Wenezueli - 28 kwietnia w Warszawie

Artyści Polskiej Opery Królewskiej wykonają w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 28 kwietnia, w Teatrze Królewskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie pieśni wielkanocne dedykowane mieszkańcom Wenezueli. Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na pomoc mieszkańcom tego kraju.

"Polska Pomaga" – to hasło i kampania Caritas Polska, ale również tytuł koncertu charytatywnego, na który zaprasza minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wspólnie z Caritas Polska, Polską Operą Królewską, Muzeum - Łazienki Królewskie, Telewizją Polską i Polskim Radiem.

Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na pomoc mieszkańcom Wenezueli, gdzie od trzech miesięcy trwa stan faktycznej dwuwładzy. Na fali masowych wystąpień przeciwko prezydentowi Nicolasowi Maduro 23 stycznia tymczasowym prezydentem kraju ogłosił się Juan Guaido, który uznał prezydenturę rywala za nielegalną. W kraju pogłębia się najpoważniejszy w jego historii kryzys polityczny i gospodarczy. Wenezuelska gospodarka znajduje się w zastoju, waluta nie ma praktycznie żadnej wartości, a w sklepach brakuje niemal wszystkich produktów.

MKiDN zwraca uwagę, że obecna sytuacja mieszkańców Wenezueli jest "dramatyczna, a oni sami nie widzą nadziei na poprawę". "Zmiany polityczno-gospodarcze doprowadziły do zapaści państwa, problemów z żywnością, energią, wodą i komunikacją. Caritas Polska w porozumieniu z parterami w Ameryce Łacińskiej uruchomiła +strumień miłosierdzia+" - napisano w komunikacie resortu kultury.

Podczas koncertu zostaną wręczone dwa wyróżnienia Caritas Polska "Ubi Caritas" dla osób i organizacji szczególnie zasłużonych dla niesienia pomocy ofiarom konfliktów. Bezpośrednią transmisję z wydarzenia pokaże Telewizja Polska na antenie TVP2. Koncertu będzie można również wysłuchać na antenie Dwójki Polskiego Radia.

Ministerstwo kultury podało, że program koncertu wypełni "radosna muzyka o tematyce wielkanocnej". W programie znalazły się zarówno tradycyjne polskie pieśni z różnych epok, jak i arcydzieła światowej literatury muzycznej. Na początku zabrzmi anonimowa kompozycja pochodząca z Ameryki Południowej – Cachua serranita. Następnie wykonana zostanie jedna z najbardziej znanych polskich pieśni Wielkanocnych – "Chrystus zmartwychwstan jest". Nie zabraknie również fragmentów dzieł Antonio Vivaldiego oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta. Program opracował znawca muzyki dawnej – Jacek Urbaniak. Wykonają go znakomici soliści i Zespół Wokalny Polskiej Opery Królewskiej oraz Capella Regia Polona pod dyrekcją Krzysztofa Garstki. Podczas koncertu gościnnie wystąpi syryjski śpiewak i kompozytor – Wassim Ibrahim, a także Robert Siwak – znawca muzyki Orientu i dawnych instrumentów perkusyjnych, a całość wydarzenia poprowadzi Tomasz Wolny – dziennikarz Telewizji Polskiej.

To już czwarty koncert charytatywny organizowany przez MKiDN z inicjatywy ministra kultury na rzecz pomocy ofiarom konfliktów na świecie za pośrednictwem Caritas Polska. Dotychczas dochód z koncertu był przeznaczany na rzecz ofiar konfliktu w Syrii i pomoc dla Aleppo.

Współorganizatorami koncertu "Polska Pomaga" są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Caritas Polska, Polska Opera Królewska, Muzeum Łazienki Królewskie, Telewizja Polska i Polskie Radio.

Mieszkańców Wenezueli można wesprzeć wysyłając SMS o treści POLSKAPOMAGA pod numer 72052 (koszt: 2,46 zł z VAT). (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL