Kultura i sztuka po 1989 roku

14.09.2018

Koncert laureatów I Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński (L), dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener (2L) i laureat pierwszej nagrody I Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych Tomasz Ritter (C). Warszawa, 14.09.2018. W Fot. PAP/J. Kamiński Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński (L), dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener (2L) i laureat pierwszej nagrody I Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych Tomasz Ritter (C). Warszawa, 14.09.2018. W Fot. PAP/J. Kamiński

Twórczość Chopina pozostaje wciąż aktualna, jako część wielkiego dziedzictwa Europy, będącej wspólnotą narodów - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym w piątek w Filharmonii Narodowej podczas rozdania nagród I Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.

Przed piątkowym koncertem laureatów konkursu podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski przeczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy: "To niezwykłe artystyczne wydarzenie odbywa się w szczególnym dla nas roku, gdy świętujemy 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Trudno wyobrazić sobie obchody tego wielkiego narodowego jubileuszu bez muzyki Chopina, która jest jednym z najbardziej uniwersalnych i ponadczasowych wyrazów polskości. To ona pozwoliła nam zachować pamięć i tożsamość".

Jak podkreślił Andrzej Duda, "Chopin był też tym z wielkich kompozytorów, którzy nadawali nowy kształt europejskiej wrażliwości, wprowadzając do niej styl narodowy zakorzeniony w ojczystej kulturze i tradycji". "Pod tym względem jego twórczość pozostaje wciąż aktualna, jako część wielkiego dziedzictwa Europy będącej wspólnotą narodów" - napisał w liście prezydent.

"Utwory Chopina wykonywane na instrumentach dawnych przywołują ten wymiar jego twórczości w sposób szczególny, dlatego z wielką przyjemnością objąłem konkurs patronatem narodowym prezydenta RP w 100-lecie odzyskanie niepodległości"- zaznaczył prezydent, gratulując laureatom.

Minister kultury Piotr Gliński przeczytał list prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego: "Mam nadzieję, że ten nowy konkurs zdobędzie taką samą renomę jak tradycyjny konkurs, a laury na nim zdobyte również będą otwierać artystom drogę w przedsionkach sławy do światowej kariery. Moja radość jest tym większa, iż przybyła Polsce jeszcze jedna impreza o najwyższej randze, co przyczyni się do wzmocnienia naszej narodowej marki" - przeczytał.

Po przeczytaniu listu Kaczyńskiego Gliński podkreślił, że Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych ma nowatorski charakter. Jak mówił, wartość tego przedsięwzięcia uwydatnia fakt, że jest ono bezprecedensowe w świecie. "Mam pewność, że wszyscy tu zebrani czujemy wyjątkowość tej chwili" - mówił Gliński. Jak dodał minister "niepowtarzalny rys dzisiejszemu koncertowi nadaje niekwestionowana wartość autentyków. Muzyka, która wzbogaca nasze zmysły, zostanie zagrana na oryginalnych instrumentach z epoki".

Laureatem pierwszej nagrody I Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych jest Tomasz Ritter, drugą nagrodę ex aequo otrzymali Naruhiko Kawaguchi i Aleksandra Świgut. Trzecią nagrodę oraz nagrodę specjalną Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków dostał Krzysztof Książek.

Wyróżnienie otrzymali Antoine de Grolee oraz Dmitry Ablogin. Nagrodę Orkiestry XVIII Wieku, która akompaniowała pianistom podczas konkursu, otrzymali Aleksandra Świgut i Krzysztof Książek.

Nazwiska zwycięzców konkursu ogłoszono w czwartek w Filharmonii Narodowej w Warszawie, nagrody wręczono w piątek, przed koncertem laureatów.

W finale I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych zagrało sześciu pianistów: Dmitry Ablogin z Rosji, Francuz Antoine de Grolee, Japończyk Naruhiko Kawaguchi oraz Polacy - Krzysztof Książek, Tomasz Ritter i Aleksandra Świgut.

W skład jury, któremu przewodniczył dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener weszli pianiści: Janusz Olejniczak, Claire Chevallier, Nikolai Demidenko, Nelson Goerner, Tobias Koch, Alexei Lubimov, Ewa Pobłocka, Dang Thai Son, Andreas Staier, Wojciech Świtała.

Konkurs zorganizowany został - z okazji stulecia odzyskania niepodległości - przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Telewizją Polską i Polskim Radiem. Kolejne edycje będą odbywać się co pięć lat.(PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL