Budowa niepodległego państwa

11.06.2018

Koncert z okazji 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety - 21 lipca w Lublinie

Piosenkarka Kayah. Fot. PAP/T. Gzell Piosenkarka Kayah. Fot. PAP/T. Gzell

Plenerowy koncert „Siła Kobiet” upamiętni 100-lecie uzyskania przez Polki praw wyborczych, które proklamował w 1918 r. w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Polski. Zaśpiewają Kayah, Katarzyna Nosowska, Monika Brodka i Paulina Przybysz.

Koncert odbędzie się 21 lipca na Placu Zamkowym w Lublinie i będzie elementem lubelskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, organizowanych przez samorządowe instytucje kultury pod hasłem „Inspiruje nas wolność”.

„To koncert niezwykły, nawiązujący do pierwszego rządu niepodległej Rzeczypospolitej, rządu Ignacego Daszyńskiego, który wprowadzał i zapowiedział regulacje prawne dotyczące praw kobiet jako jeden z pierwszych w Europie. Warto przypomnieć, komu to zawdzięczamy” – powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk na konferencji prasowej w poniedziałek.

W koncercie wystąpią Katarzyna Nosowska, Monika Brodka i Paulina Przybysz oraz Kayah. „Pamiętajmy, że wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze, musimy ją szanować, musimy ją cenić, musimy o nią walczyć” – mówiła Kayah zapraszając na koncert.

Podczas koncertu będą prezentowane postacie wybitnych kobiet Lublina, które walczyły o wolność, wpłynęły na rozwój społeczny i kulturalny miasta. Specjalne na tę okazję Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN przygotuje specjalny numer gazety „PA.RA” – ukazującej się w tym roku w Lublinie z okazji 100-lecie odzyskania niepodległości. „Będzie osiem stron o kobietach, o lubliniankach w latach 1918-2018. Gazeta będzie dystrybuowana przed koncertem i w trakcie koncertu” – powiedziała Joanna Zętar z Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN.

Występ „Siła Kobiet” będzie poprzedzony cyklem koncertów „Drogi Wolności”, połączonych z rodzinnymi piknikami, w sześciu dzielnicach Lublina. Mają one przypominać mieszkańcom lubelskie wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości a także znaczenie Lubelskiego Lipca 80, czyli fali strajków w Lubelskiem w lipcu 1980 r. poprzedzających protesty na Wybrzeżu, które doprowadziły do powstania niezależnego związku zawodowego „Solidarność”. W koncertach tych wystąpi Lubelska Federacja Bardów z gościnnym udziałem młodych lokalnych twórców: Tomasza Momota, Huberta Pyrgiesa oraz Mateusza Jaroszewskiego.

Prawa wyborcze dla kobiet w Polsce proklamował Tymczasowy Rząd Ludowy Polski, utworzony w Lublinie, w nocy z 6 na 7 listopada 1918 roku. Jego premierem był jeden z liderów Polskiej Partii Socjalistycznej Ignacy Ewaryst Daszyński (1866-1936).

Program rządu przedstawiono w manifeście, ogłoszonym 7 listopada 1918 r., w którym napisano m.in.: „Sejm Ustawodawczy zwołany będzie przez nas jeszcze w roku bieżącym na podstawie powszechnego, bez różnicy płci, równego, bezpośredniego, tajnego i proporcjonalnego głosowania. Czynne i bierne prawo wyborcze będzie przysługiwało każdemu obywatelowi i obywatelce mającym 21 lat skończonych”. Prawa wyborcze dla kobiet potwierdził kilka tygodni później dekret marszałka Józefa Piłsudskiego.

Rząd Daszyńskiego ogłosił też „całkowite, polityczne i obywatelskie równouprawnienie wszystkich obywateli bez różnicy pochodzenia, wiary i narodowości”, wolność sumienia, druku, słowa, zgromadzeń, pochodów, zrzeszeń, związków zawodowych i strajków, a także wprowadzenie ośmiogodzinnego dnia pracy w przemyśle, handlu i rzemiośle oraz „powszechnego, obowiązkowego i bezpłatnego świeckiego nauczania szkolnego”.

Rządy Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej skończyły się po kilku dniach, gdy do Warszawy przybył Józef Piłsudski. 12 listopada 1918 r. gabinet Ignacego Daszyńskiego oficjalnie przekazał władzę w jego ręce. W skład kolejnego rządu, na czele którego stanął Jędrzej Moraczewski, weszło wielu ministrów z rządu lubelskiego. Program rządu Daszyńskiego był różnie oceniany przez współczesnych, ale wiele z jego postanowień zrealizowano w późniejszych latach.(PAP)

autorka: Renata Chrzanowska

ren/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL