Kultura i sztuka po 1989 roku

11.09.2019

Koncert z udziałem sopranistki Joanny Woś zainauguruje nowy sezon w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Joanna Woś. Fot. PAP/G. Michałowski Joanna Woś. Fot. PAP/G. Michałowski

Koncert z udziałem sopranistki, wykonawczyni włoskiego belcanta Joanny Woś zainauguruje w piątek w Olsztynie 74. sezon artystyczny w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii. Melomani usłyszą kompozycje m.in. Verdiego i Donizettiego, ale także muzykę Nowowiejskiego oraz Moniuszki.

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Brzezin, podczas konferencji zapowiadającej wydarzenia sezonu 2019/20 powiedział, że Warmińsko-Mazurscy Filharmonicy to "najlepsza wizytówka i promotor kultury w regionie".

"Przygotowanie koncertów w każdym sezonie w tej instytucji to ogromne przedsięwzięcie" - ocenił marszałek. Dodał, że dzięki wydarzeniom w filharmonii publiczność regionu ma okazję kontaktu z najwybitniejszymi artystami z Europy i świata. Wskazał, że to właśnie filharmonicy podejmują się szeregu wyzwań, włączając się w wydarzenia ogólnopolskiej kultury, takie jak koncerty z okazji 200. setnej rocznicy urodzin kompozytora Stanisława Moniuszki czy kolejnej edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Ostródzie.

"Pieniądze wydane na kulturę to nie wydatek ale inwestycja, która zwraca się po wielokroć" - mówił Brzezin.

W piątek, podczas koncertu inaugurującego sezon artystyczny, Orkiestra Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego zaprezentuje "Obrazki z wystawy" Modesta Musorgskiego w opracowaniu Maurice'a Ravela oraz "Marsz pretorianów" Feliksa Nowowiejskiego. Gościem specjalnym będzie sopranistka, "królowa włoskiego belcanta" Joanna Woś, która wykona arie z oper Poniatowskiego, Belliniego, Donizettiego oraz Verdiego.

Dyrektor naczelny i artystyczny filharmonii, Piotr Sułkowski, powiedział, że w tym sezonie artystycznym muzycy przygotowują niecodzienne wydarzenie. Będzie nim inscenizacja opery "Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki, którą publiczność będzie mogła obejrzeć w grudniu. Dla melomanów filharmonicy przygotowali także kontynuację cykli mistrzowskich recitali organowych i fortepianowych. Będą również koncerty "rodzinne" w niedzielne poranki, koncerty jazzowe oraz polskiej muzyki kameralnej. (PAP)

autorka: Agnieszka Libudzka

ali/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL