Kultura i sztuka po 1989 roku

12.07.2018

Koncerty „The Orchestra of the Americas” podczas festiwalu Emanacje

Źródło: Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach Źródło: Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

Jedna z najlepszych młodzieżowych orkiestr symfonicznych - „The Orchestra of the Americas”, zaprezentuje się publiczności podczas kilku koncertów 6. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Emanacje, organizowanego przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Festiwal rozpoczął się 7 lipca i potrwa do 9 września, a w jego trakcie odbędzie się 40 koncertów w ciekawych miejscach na terenie Małopolski.

"+The Orchestra of the Americas+ przebywa w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, będąc rezydentem artystycznym i przygotowując się do europejskiego tournée, które rozpocznie się właśnie w Lusławicach" – poinformował PAP Wojciech Wąsowicz z Europejskiego Centrum Muzyki.

Koncerty symfoniczne w wykonaniu orkiestry zaplanowano na 13 i 14 lipca w sali koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Orkiestrę poprowadzi Carlos Miguel Prieto, a solistami będą Dmitri Berlinsky – skrzypce i Kristina Miller – fortepian.

W programie piątkowego koncertu znalazły się II Symfonia "Sinfonia India" Carlosa Chaveza, Koncert skrzypcowy Samuela Barbera i II Symfonia "Age of anxiety" Leonarda Bernsteina. Z kolei w programie sobotniego koncertu znalazły się: I Koncert fortepianowy Piotra Czajkowskiego, III Symfonia Aarona Coplanda i suita orkiestrowa z cyklu Bachianas Brasileiras Heitora Villa-Lobosa.

Jak poinformował PAP Wojciech Wąsowicz, "The Orchestra of the Americas" to prestiżowy projekt skupiający czołowych muzyków w wieku 18-30 lat, pochodzących z wszystkich krajów Ameryk Południowej, Środkowej i Północnej. Zespół od początku działalności współpracuje z największymi osobistościami świata muzyki, blisko związany jest z Placido Domingo, który jest jego doradcą artystycznym, czy renomowanym wiolonczelistą Yo-Yo Ma. W obecnym roku, już po raz drugi, zespół gości w Polsce, w Lusławicach, gdzie pod kierunkiem wybitnych pedagogów z całego świata przygotowuje się do europejskiego tournee, które – poza Polską – obejmie Ukrainę, Niemcy i Szkocję.

W programie festiwalu znalazły się także koncerty kameralne pedagogów i muzyków "The Orchestra of the Americas".

Tegoroczna edycja 6. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Emanacje odbywa się w roku 85. urodzin twórcy Europejskim Centrum Muzyki - Krzysztofa Pendereckiego. Wpływ na dobór repertuaru - w którym muzyka polska odgrywa znaczącą rolę - miała też przypadająca w tym roku 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podczas festiwalu zaprezentowane są dzieła od baroku po twórczość XXI wieku, jazz (m.in. trzy koncerty w ramach Konkursu im. Zbigniewa Seiferta), recitale wokalne i instrumentalne. Publiczność może usłyszeć m.in. znakomite zespoły orkiestrowe; światowej sławy kameralistów, solistów oraz utalentowanych młodych muzyków z całego świata.

Wydarzenia festiwalowe odbywają się w różnorodnych wnętrzach w 16 małopolskich miejscowościach, m.in. w salach koncertowych Lusławic, Tarnowa, Szczawnicy i Nowego Sącza, i we wnętrzach zamków w Nowym Wiśniczu, Niepołomicach, Suchej Beskidzkiej, Oświęcimiu i Dębnie. Muzyka Emanacji rozbrzmiewać będzie także w małopolskich dworach (w Gorlicach, Kąśnej Dolnej i Szymbarku); w zabytkach architektury sakralnej (Kraków, Lipnica Murowana, Biecz, Rzepiennik Biskupi), i w krakowskich Sukiennicach.

Bezpłatne bilety na wydarzenia festiwalu Emanacje są dostępne na stronie emanacje.pl.

Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym festiwalu.(PAP)

autor: Anna Pasek

hp/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL