Kultura i sztuka po 1989 roku

09.10.2019 aktualizacja 15.11.2019

Koncerty skrzypka Renaud Capucona w Filharmonii Narodowej w piątek i sobotę

Skrzypek Renaud Capucon i Orkiestra Filharmonii Narodowej wystąpią pod batutą Lionela Bringuiera w piątek i sobotę w FN w Warszawie. Wykonają utwory Ernesta Chaussona, Maurice'a Ravela i Siergieja Rachmaninowa.

Renaud Capucon jako solista współpracował m.in. z Berliner Philharmoniker, Wiener Philharmoniker, London Symphony Orchestra, New York Philharmonic Orchestra. Występował m.in. pod dyrekcją Valerego Gergieva, Daniela Barenboima, Gustavo Dudamela, Christopha Eschenbacha. Podczas piątkowego koncertu towarzyszyć mu będzie Orkiestra Filharmonii Narodowej.

"Skrzypek wkroczył do +Poeme+ Chaussona ze skupieniem i namaszczeniem, które nadały utworowi zupełnie nowy wymiar" - oceniła jeden z koncertów Capucona właśnie z tym repertuarem szwajcarska gazeta "Le Temps".

Z kolei portal "Bachtrack" napisał o "Poeme", że Capucon "zaatakował partyturę z tak wymowną boleścią, że stał się on trenem".

Capucon gra na skrzypcach Guarneriego "del Gesu" ex-Panette z 1737 roku, należących wcześniej do Isaaca Sterna. Capucon opowiadał, że kiedy słucha nagrań Sterna, zawsze jest w stanie rozpoznać "Panette". "Rozpoznaję je po głębokości dźwięku. Struna g brzmi jak ludzki głos, struna e ma niezwykłą klarowność. Ich dźwięk jest okrągły i homogeniczny, bez ostrych kantów" - mówił.

Muzycy FN razem z solistą wykonają "Tzigane" na skrzypce i orkiestrę Maurice'a Ravela oraz "Poeme" na skrzypce i fortepian francuskiego kompozytora XIX-wiecznego Ernesta Chaussona. Następnie Orkiestra Filharmonii Narodowej zagra III Symfonię a-moll Siergieja Rachmaninowa. Muzykom przewodniczyć będzie francuski dyrygent Lionel Bringuier. Pracował on jako dyrektor artystyczny i pierwszy dyrygent w Tonhalle-Orchester Zurich, współpracował z Concertgebouw Orchestra, San Francisco Symphony oraz Wiener Philharmoniker. Przez sześć lat współpracował z orkiestrą Los Angeles Philharmonic jako asystent Esa-Pekki Salonena, a następnie Gustavo Dudamela. Bringuier jest również wiolonczelistą. (PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL