Kultura i sztuka po 1989 roku

28.02.2019

Kraków chce wydawać 1 mln zł rocznie na wzbogacanie zbiorów miejskich muzeów

1 mln zł rocznie chce wydawać Kraków na wzbogacanie zbiorów i kolekcji swoich muzeów. To pierwszy samorząd w Polsce, który stworzył taki specjalny fundusz.

Począwszy od tego roku, w budżecie miasta będą zabezpieczane środki finansowe na zakup zabytków i dzieł sztuki, które uzupełnią kolekcje muzeów prowadzonych lub współprowadzonych przez gminę.

"Muzea miejskie są w szczególny sposób zobligowane do zachowania wysokiej wartości merytorycznej realizowanych przedsięwzięć i przestrzegania właściwych reguł opieki nad zbiorami. Chcemy je wesprzeć w budowie ich kolekcji, bo zdajemy sobie sprawę, że wartościowe obiekty i atrakcyjne, nowoczesne formy ich prezentacji dadzą możliwość szerokiego oddziaływania na krakowian i turystów" - powiedziała w czwartek PAP dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Katarzyna Olesiak

O dotacje będzie mogło się ubiegać pięć muzeów: Muzeum Krakowa (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Muzeum Fotografii, Muzeum Inżynierii Miejskiej oraz Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" współprowadzone przez gminę i województwo małopolskie.

Miejskie muzea wydają na zakupy dzieł sztuki i pamiątek różne kwoty, w zależności od dochodów, uzyskanych dotacji i ministerialnych programów na rozwój kolekcji muzealnych. W latach 2016-2018 były to kwoty od 63 tys. 730 zł w przypadku Muzeum PRL-u w organizacji(które zostanie włączone do Muzeum Krakowa) do 4 mln 856 tys. w przypadku MOCAK-u.

"Kwota 1 mln złotych z pewnością będzie wsparciem dla muzeów. Każda z instytucji może liczyć średnio na 200 tys. zł na zakup artefaktów. To nie mało" – uważa dyrektor Olesiak.

Muzea mogą składać wnioski o dotację celową do 30 kwietnia. Do 30 czerwca zbierze się komisja złożona z muzealników i urzędników, która przedstawi prezydentowi Krakowa propozycję podziału środków na zakup muzealiów, a do 15 września nastąpi ich rozdzielenie dla placówek.(PAP)

Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL