Kultura i sztuka 1945-1989

20.02.2014 aktualizacja 19.07.2016

Krzysztof Globisz laureatem Nagrody im. Romany Bobrowskiej

Aktor Krzysztof Globisz odebrał w czwartek Radiową Nagrodę im. Romany Bobrowskiej, przyznawaną za wybitne osiągnięcia w sztuce radiowej przez kolegium programowe Radia Kraków. Do tej pory nagrodą uhonorowani zostali Anna Polony i Andrzej Seweryn.

Wręczenie nagrody nastąpiło po premierze słuchowiska "Nienawidzę" na podstawie sztuki Marka Koterskiego z udziałem publiczności w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków.

"Jestem uczniem Romany Bobrowskiej od początku do końca. To ona nauczyła mnie wszystkiego" - powiedział Krzysztof Globisz odbierając nagrodę. Patronka nagrody Romana Bobrowska była jedną z najwybitniejszych polskich reżyserek radiowych, autorką wielu spektakli i słuchowisk radiowych.

Spektakl "Nienawidzę" jest częścią projektu "Świadkowie 25-lecia", który Radio Kraków realizuje od lutego do czerwca tego roku. Przedsięwzięcie jest próbą podsumowania ostatnich 25 lat wolnej Polski.

W prezentowanym w czwartek słuchowisku Krzysztof Globisz wcielił się w role zarówno dziennikarza, jak i dzwoniących do studia słuchaczy. Autorem muzyki i jej wykonawcą był CeZik, jeden z najpopularniejszych polskich twórców działających w internecie. CeZik, czyli Cezary Nowak, nie tylko przygotował muzykę, ale także zaśpiewał w duecie z Krzysztofem Globiszem.

Po premierze słuchowiska wręczone zostały także najważniejsze kulturalne nagrody Radia Kraków: Marka Radia Kraków i Supermarka Radia Kraków za rok 2013. Marki Radia Kraków trafiły do Muzeum Narodowego w Krakowie, Instytutu Architektury, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Bunkra Sztuki i Międzynarodowego Centrum Kultury. SUPER MARKA Radia Kraków trafiła do Galerii BWA w Tarnowie.

Spektakl "Nienawidzę" jest częścią projektu "Świadkowie 25-lecia", który Radio Kraków realizuje od lutego do czerwca tego roku. Przedsięwzięcie jest próbą podsumowania ostatnich 25 lat wolnej Polski.

Monodram na podstawie tekstu Marka Koterskiego wyreżyserowała Ewa Kutryś, radiową formę spektaklowi nadała Ewa Ziembla. Organizatorami byli: Radio Kraków i Gmina Miejska Kraków. (PAP)

hp/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL