Kultura i sztuka po 1989 roku

30.10.2019 aktualizacja 15.11.2019

Krzysztof Urbański zadyryguje koncertami National Symphony Orchestra

Polski dyrygent Krzysztof Urbański poprowadzi w tym tygodniu trzy koncerty amerykańskiej National Symphony Orchestra (NSO) w Waszyngtonie. W programie utwory Grażyny Bacewicz, Fryderyka Chopina oraz Piotra Czajkowskiego.

Orkiestrze będzie towarzyszyła urodzona we Francji pianistka Lise de la Salle, laureatka z 2003 r. pierwszej nagrody w konkursie "Europejskich Młodych Artystów Koncertowych" w Paryżu.

Koncerty NSO pod kierunkiem Urbańskiego, od roku 2011 dyrektora muzycznego Indianapolis Symphony Orchestra, są kolejnym powrotem tego polskiego dyrygenta i kompozytora - prawdopodobnie bardziej znanego za granicą niż w kraju - do Kennedy Center. Ośrodek ten położony jest na brzegu przecinającej Waszyngton rzeki Potomac i mieści się w nim siedziba działającej od 1931 roku NSO.

Poprzednio Urbański - uczeń profesora dyrygentury Antoniego Wita na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (w przeszłości Akademia Muzyczna) – kilkakrotnie, od 2011 roku, gościł w Waszyngtonie, zdobywając poklask melomanów i entuzjastyczne recenzje krytyków muzycznych. "Wielu dyrygentów bywa porównywanych do +gwiazd rocka+. Taka etykietka doskonale pasuje do Krzysztofa Urbańskiego" – napisała w kwietniu ub. roku krytyk muzyczna dziennika "Washington Post" Sadie Dingfelder.

Prowadzona przez Urbańskiego Indianapolis Symphony Orchestra uczestniczyła wtedy w festiwalu orkiestrowym SHIFT w Waszyngtonie. Zespół kierowany przez polskiego dyrygenta, który w swojej działalności artystycznej na trzech kontynentach świata stara się popularyzować polską muzykę klasyczną, w ubiegłym roku w ramach tego konkursu wykonała w Waszyngtonie "Koncert wiolonczelowy" Witolda Lutosławskiego.

Tegoroczną serię trzech koncertów NSO – orkiestry w przeszłości prowadzonej przez takich słynnych artystów jak Leonard Slatkin czy Mstisław Rostropowicz - poprzedziło we wtorek wieczorem (nad ranem w środę czasu w Polsce) przyjęcie wydane na część polskiego dyrygenta przez polskiego ambasadora Piotra Wilczka w rezydencji ambasadora RP w Waszyngtonie.

Przyjęcie - swoistą "uwerturę" do serii trzech koncertów w Kennedy Center - uświetniło wykonanie przez zespół kameralny NSO fragmentów utworów Fryderyka Chopina, Grażyny Bacewicz, Krzysztofa Pendereckiego oraz "Poloneza prezydenckiego" skomponowanego przez słynnego amerykańskiego kapelmistrza i kompozytora marszów wojskowych Johna Philipa Sousę.

37-letni obecnie Urbański - który obowiązki dyrektora muzycznego orkiestry symfonicznej z Indianapolis łączy z kierowaniem gościnnie orkiestrami symfonicznymi m.in. w Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii i w Japonii - w maju br. zapowiedział, że odejdzie ze stanowiska pod koniec sezonu artystycznego 2020/2021, po dziesięciu latach pracy z tą orkiestrą.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

tzach/ ulb/ akl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL