Kultura i sztuka po 1989 roku

04.01.2015 aktualizacja 19.07.2016

Kujawsko-Pomorskie: Festiwale filmowe, muzyczne i teatralne w 2015 r.

Cieszący się dużym prestiżem na świecie Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage i gromadzący ogromną widownię Bella Skyway Festival to jedne z najważniejszych wydarzeń kulturalnych planowanych w regionie kujawsko-pomorskim w 2015 r.

23. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage odbędzie się w Bydgoszczy od 14 do 21 listopada. Ideą festiwalu jest podkreślenie roli operatorów jako współtwórców dzieła filmowego, podobną do wkładu reżyserów i aktorów.

Co roku impreza gromadzi uznanych na świecie twórców filmowych, ale i młodych adeptów sztuki operatorskiej. Poza głównym konkursem festiwalu odbywają się m.in. konkursy etiud studenckich, filmów polskich, debiutów filmowych, wideoklipów. Festiwalowi towarzyszą liczne seminaria i warsztaty, prowadzone przez znanych operatorów, reżyserów i innych twórców filmowych.

Znany jest już plakat tegorocznego festiwalu, którego autorem podobnie, jak podczas pierwszej edycji imprezy, jest Ryszard Horowitz. Kompozycja przypomina uskrzydloną kamerę w przestworzach. Festiwal narodził się w 1993 r. w Toruniu, w 2000 r. został przeniesiony do Łodzi, a w 2010 r. - do Bydgoszczy.

Bella Skyway Festiwal, organizowany od 2009 r. w Toruniu, w tym roku zaplanowano w dniach 25-29 sierpnia. Mieszkańcy miasta i turyści, jak co roku, będą mogli podziwiać w wieczornej scenerii Starego Miasta liczne instalacje świetlne, widowiska i animacje cyfrowe ożywiające i przeobrażające zabytkowe budowle.

Impreza z roku na rok przyciąga coraz liczniejsze rzesze widzów, którzy tłumnie gromadzą się w miejscach pokazów. Szacuje się, że w zeszłym roku podczas pięciu wieczorów zebrało się 300 tys. osób.

Najdłuższą tradycję w regionie ma Bydgoski Festiwal Muzyczny, który obędzie się po raz 53. Cykl koncertów, zaplanowany od 11 września do 2 października, będzie poświęcony twórczości Mikołaja Góreckiego, Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i Krzysztofa Pendereckiego.

Miłośnicy sztuki operowej będą mogli wziąć udział w 22. Bydgoskim Festiwalu Operowym. Impreza, którą tradycyjnie otwiera premiera w wykonaniu miejscowej Opery Nova, jest przeglądem najciekawszych spektakli w kraju, a także zaproszonych teatrów operowych i baletowych z zagranicy.

W Szafarni k. Golubia-Dobrzynia, gdzie w latach 1824 i 1825 wakacje spędzał młody Fryderyk Chopin, od 15 do 17 maja obędzie się 23. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny dla Dzieci i Młodzieży, noszący imię wielkiego kompozytora.

W Toruniu od 23 do 29 maja przewidziana jest trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Debiutantów Pierwszy Kontakt, stworzonego z myślą o młodych aktorach i reżyserach, którzy stawiają pierwsze kroki w zawodowym teatrze. Toruń będzie też gospodarzem 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest w dniach 17-25 października.

Na jesień w Teatrze Polskim Bydgoszczy zaplanowano festiwal teatralny, ale jeszcze nie wiadomo, jaki będzie miał charakter. Dotychczas w mieście odbyło się 13 edycji Festiwalu Prapremier, ale nowi dyrektorzy sceny Paweł Wodziński i Bartosz Frąckowiak zapowiedzieli, że zostanie zmieniona formuła imprezy. (PAP)

rau/ pz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL