Kultura i sztuka po 1989 roku

29.09.2018

„Kulturobus” będzie aktywizował mieszkańców gminy Morawica

Mobilny dom kultury „Kulturobus” rozpocznie w niedzielę działalność na terenie miasta i gminy Morawica (Świętokrzyskie). Przedsięwzięcie organizowane przez lokalną fundację ma docierać z ofertą edukacyjną, kulturalną i sportową do mieszkańców.

"Kulturalny autobus" powstał dzięki Fundacji "Możesz Więcej", która ma siedzibę w Bilczy w gminie Morawica. Przygotowanie mobilnego domu kultury było możliwe dzięki grantowi, jaki fundacja otrzymała z programu społecznego, organizowanego przez jedną z firm. Projekt ten otrzymał w głosowaniu poparcie niemal 10 tys. osób.

Dzięki grantowi wysokości 50 tys. zł było możliwe odpowiednie zaadaptowanie autobusu, na potrzeby działania mobilnego domu kultury - malowanie, aranżacja wnętrza pojazdu i zakup sprzętu, niezbędnego do realizacji przedsięwzięć, aktywizujących mieszkańców gminy.

Jak powiedziała PAP przedstawicielka fundacji Karolina Gregorczyk, autobus zaaranżowano na mobilną kawiarnię ze stolikami, gdzie można przeprowadzać m. in. spotkania czy w warsztaty. Pojazd jest ogrzewany i zapewniony jest w nim dostęp do bezprzewodowego internetu. Jest też telebim, a fundacja stara się o kino mobilne, co pozwoli na całoroczne organizacje seansów. "Możemy podjechać w każde miejsce, a akcje mogą być organizowane także wokół pojazdu. Mamy ławki, namiot niezbędne do organizowania działań plenerowych" – dodała Gregorczyk.

Dom kultury "na kółkach" będzie działał w gminie Morawica od wiosny do jesieni. Środki na prowadzenie jego działalności fundacja chce pozyskać m. in. z funduszy Unii Europejskiej i różnych programów grantowych, także od sponsorów.

Autobus będzie docierał do różnych części gminy z ofertą edukacyjną, kulturalną i sportową przeznaczoną dla dorosłych i seniorów. Artyści i edukatorzy podczas spotkań z mieszkańcami - odpowiadając na ich potrzeby - będą przygotowywali odpowiednią ofertę, która ma sprzyjać budowaniu więzi pomiędzy mieszkańcami, pomagać w ich aktywizacji i pokazywać dobre praktyki.

Efekt każdej wizyty, wytworzony wspólnie przez uczestników i ekipę autobusu, ma być dostępny w przestrzeni publicznej - np.: instalacja, wystawa, metamorfoza przestrzeni w okolicy.

Inaugurację działalności "Kulturobusu" zaplanowano na niedzielę, w Starym Młynie w Morawicy.

Imprezę uświetni spektakl teatralny - farsa "Umrzeć ze śmiechu" w reżyserii Mirosława Bielińskiego, w wykonaniu artystów kieleckiego teatru TeTaTeT. Będą też: konkursy, turnieje gier planszowych, akcja układania gigantycznych puzzli i Eksplozja Kolorów - zabawa z wykorzystaniem kolorowych proszków.

Rozstrzygnięty zostanie także konkurs na nazwę mobilnego domu kultury. "Bardzo nam zależy, by to imię było inspirujące i nie kończyło się na +bus+. Bo +Kulturobus+ brzmi oficjalnie" – wyjaśniła Gregorczyk.

"Chcemy, by +Kulturobus+ służył mieszkańcom Morawicy, więc zapytamy, jakich wydarzeń, warsztatów oczekują, jakie miejsca powinniśmy odwiedzić" – podkreślił z kolei opisując niedzielne wydarzenie cytowany w komunikacie przesłanym PAP prezes Fundacji "Możesz Więcej", Marcin Agatowski.

Fundacja "Możesz Więcej" powstała w 2012 roku. Wśród jej celów statutowych są m. in. działania związane z pomocą społeczną, promocją zatrudnienia i aktywizacją zawodową bezrobotnych, działania na rzecz niepełnosprawnych. Organizacja prowadzi świetlice środowiskowe. Wydaje także magazyn "Made in Świętokrzyskie". (PAP)

Autor: Katarzyna Bańcer

ban/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL