Kultura i sztuka po 1989 roku

21.06.2017

Laureaci 17. Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2017"

Zdobywcy Grand Prix Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2017": Dariusz Błaszczyk i Agnieszka Lipiec-Wróblewska . Fot. PAP/A. Warżawa Zdobywcy Grand Prix Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2017": Dariusz Błaszczyk i Agnieszka Lipiec-Wróblewska . Fot. PAP/A. Warżawa

Słuchowisko "Lilla Weneda" wg dramatu Juliusza Słowackiego Teatru Polskiego Radia w reż. Dariusza Błaszczyka oraz spektakl Teatru TVP "Posprzątane" wg sztuki Sarah Ruhl w reż. Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej zdobyły w środę Grand Prix XVII Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2017".

Gala finałowa festiwalu odbyła się w środę wieczorem w hotelu Sheraton w Sopocie. O nagrody główne walczyło 13 ubiegłorocznych spektakli Teatru Telewizji oraz 26 słuchowisk Teatru Polskiego Radia.

Reżyser spektaklu „Posprzątane”, Agnieszka Lipiec-Wróblewska po odebraniu nagrody podkreśliła, że jest to nagroda dla wszystkich, którzy pracowali przy spektaklu, zarówno dla aktorów Agaty Kuleszy, Dominiki Kluźniak, Aleksandry Koniecznej, Wiktorii Gorodeckiej i Piotra Adamczyka jak i dla realizatorów i scenografów. „Było to dość dynamiczne i wybuchowe spotkanie, bo spotkaliśmy się w pracy po raz pierwszy” - dodała.

Oprócz Grand Prix w ramach festiwalu przyznano też nagrody w kilkunastu innych kategoriach.

Nagrodę w kategorii reżyseria spektaklu teatralnego otrzymał Wawrzyniec Kostrzewski za przedstawienie "Listy z Rosji” zrealizowane na podstawie książki Astolphe'a de Custine'a. Z kolei nagrodą za reżyserię słuchowiska "Lento Rubato" uhonorowano Annę Wieczur-Bluszcz.

Nagrodę za najlepszą rolę żeńską w słuchowisku Polskiego Radia otrzymała Danuta Stenka występująca w "Lilli Wenedzie". Najlepsza rola żeńska w spektaklu telewizyjnym przypadła Joannie Szczepkowskiej za role Kobiety z Parasolką i Gołej Baby w jej autorskim spektaklu „Goła Baba”.

Za najlepszego odtwórcę roli męskiej w słuchowisku radiowym uznany został Stanisław Brudny, który wystąpił w "Ten jeden moment przed świtem”. Za najlepszą rolę męską w spektaklu telewizyjnym nagrodę otrzymał Piotr Adamczyk za role w spektaklach „Posprzątane” oraz „Listy z Rosji”. Za nieobecnego laureata nagrodę odebrali reżyserzy.

Za zdjęcia w spektaklu telewizji „Posprzątane” nagrodę otrzymał operator Jan Holoubek.

Konkursowe spektakle oceniało w tym roku jury pod przewodnictwem aktorki Grażyny Barszczewskiej. W składzie sędziowskim znaleźli się także pianista, kompozytor i aranżer Włodek Pawlik, scenarzysta i reżyser filmowy Maciej Pieprzyca, dramatopisarz i reżyser Tomasz Man oraz reżyser, scenograf i grafik Janusz Wiśniewski.

Słuchowiska teatralne oceniali, pod przewodnictwem kompozytora Piotra Mossa, medioznawcza i teoretyk radia Joanna Bachura-Wojtasik, aktor i reżyser Krzysztof Gordon, pisarz i tłumacz Antoni Libera oraz aktor i reżyser Henryk Rozen.

Wielkie Nagrody Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie otrzymali w tym roku Ewa Dałkowska i Olgierd Łukaszewicz.

Nagrodę Publiczności otrzymał spektakl Teatru Telewizji „Listy z Rosji” w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. Za najlepsze słuchowisko publiczność uznała „Nie jestem wielbłądem”, którego autorem i reżyserem jest Marcin Troński.

W trakcie tegorocznych "Dwóch Teatrów" odbył się już po raz drugi konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Najlepszym okazało się słuchowisko "Labirynt" według tekstu Grzegorza Kasdepke i w reżyserii Waldemara Modestowicza. (PAP)

bls/ jm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL