Kultura i sztuka po 1989 roku

11.12.2015 aktualizacja 19.07.2016

Laury kreatywności UNESCO dla Rzymu i Parmy

Rzym i Parma zostały przyjęte do utworzonej przez UNESCO Sieci Miast Kreatywnych. Stolicę Włoch wyróżniono za kreatywność w dziedzinie kinematografii, a Parmę za tradycje gastronomiczne.

Przedstawiciele włoskich władz, wyrażając satysfakcję z decyzji Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury podkreślają, że miasta te zostały wyróżnione za ich wyjątkowe dziedzictwo.

Rzym został ogłoszony „kreatywnym miastem kina”, co z satysfakcją przyjął włoski minister kultury Dario Franceschini. Jego zdaniem to wyraz uznania dla całej włoskiej kinematografii. Przypomniał, że Cinecitta jest jednym z najstarszych na świecie miasteczek filmowych, w którym powstało wiele arcydzieł kina.

„Ulice Rzymu, place, pomniki, kościoły i pałace oraz jego tereny archeologiczne i Cinecitta są naturalnym planem filmowym dla wielkich międzynarodowych produkcji” - dodał minister.

Parma, jako pierwsza we Włoszech otrzymała tytuł kreatywnego miasta gastronomii, o co władze zabiegały od pół roku.

To z tamtych okolic pochodzą tak znane produkty, jak szynka parmeńska i parmezan.

Minister rolnictwa Maurizio Martina komentując decyzję ogłoszoną w Paryżu powiedział, że to międzynarodowe wyróżnienie pomoże całemu włoskiemu przemysłowi rolno-spożywczemu w zwalczaniu zjawiska określanego jako „włoskie brzmienie”, czyli nazywanie podrobionych włoskich produktów włoskimi słowami sugerującymi ich oryginalne pochodzenie.

W Parmie mieści się Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, agencja Unii Europejskiej.

Program Sieci Miast Kreatywnych UNESCO powstał w 2004 roku, aby promować trwały i zrównoważony rozwój miast - zarówno ekonomiczny, jak i kulturalny oraz społeczny.

Sieć ta liczy obecnie 71 miast z 32 krajów.(PAP)

sw/ fit/ ro/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL