Kultura i sztuka po 1989 roku

12.09.2018

Łódź: obchody urodzin Juliana Tuwima i jego siostry Ireny – w czwartek

Poeta i tłumacz Julian Tuwim w swoim mieszkaniu przy ul. Wiejskiej. Warszawa, czerwiec 1946 r. Fot. PAP/S. Dąbrowiecki Poeta i tłumacz Julian Tuwim w swoim mieszkaniu przy ul. Wiejskiej. Warszawa, czerwiec 1946 r. Fot. PAP/S. Dąbrowiecki

Recytacje wierszy, spektakl oparty o teksty Juliana Tuwima i uroczystości przy jego pomniku zorganizowane przez Muzeum Literatury w Łodzi złożą się na obchody 124. urodzin poety, które przypadają w czwartek. Łodzianie będą też wspominać tłumaczkę "Kubusia Puchatka" Irenę Tuwim.

"Złożymy hołd naszemu wielkiemu poecie Julianowi Tuwimowi i jego siostrze, wspaniałej tłumaczce Irenie Tuwim. W południe w czwartek przy ławeczce Tuwima na ul. Piotrkowskiej podczas akcji artystycznej +Kwiaty łódzkie dla Tuwimów+ będziemy czytać fragmenty +Kubusia Puchatka+, które zinterpretuje aktorka Katarzyna Żak" – poinformował dyrektor Domu Literatury w Łodzi Przemysław Owczarek.

Organizatorzy obchodów - Muzeum Literatury i Łódzki Szlak Kobiet - z okazji przypadających 13 września urodzin jednego z najwybitniejszych polskich poetów, autora wierszy dla dzieci, tekstów piosenek, librett operetkowych, a przede wszystkim poematu "Bal w operze", poematu dygresyjnego "Kwiaty polskie" oraz wielu wierszy lirycznych, chcą złożyć hołd Julianowi Tuwimowi i przypomnieć lata jego dzieciństwa i młodości spędzone w Łodzi.

W tym roku po raz pierwszy świętowane będą również urodziny siostry poety Ireny Tuwim - poetki i tłumaczki książek dla dzieci, autorki najpopularniejszego tłumaczenia "Kubusia Puchatka". Łódzcy rajcy nazwali niedawno jej imieniem skwer u zbiegu ul. Lipowej i Struga - właśnie tam odbędzie się w czwartek spotkanie z Kubusiem Puchatkiem przeznaczone dla dzieci ze szkół podstawowych.

W tym samym czasie w łódzkim Domu Literatury druga grupa uczniów wystąpi w "tuwimowych prezentacjach". Wszyscy spotkają się potem przy ławeczce Tuwima, by oddać hołd poecie.

O godz. 17.30 przy pętli tramwajowej na ul. Północnej na warsztaty i oglądanie łódzkich tramwajów z czasów, gdy jeździli nimi Julek i Irenka zaprosi "Akademia miejskiego podróżnika". Zaplanowano tam również spektakl wędrownego teatru lalek Małe Mi "Tuwim Julek – para buch, frazy w ruch". Wydarzeniom będzie towarzyszyć wystawa komiksów opartych na tekstach Juliana Tuwima ze zbiorów Domu Literatury.

Natomiast 16 września, w ramach akcji "Łódź Jest Kobietą", przygotowanej przez Łódzki Szlak Kobiet, zorganizowany zostanie spacer śladami Ireny Tuwim.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL