Kultura i sztuka po 1989 roku

07.07.2019

Międzymuzealna rodzinna gra „Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś Ty”

Międzymuzealna rodzinna gra „Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś Ty” Międzymuzealna rodzinna gra „Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś Ty”

Ponad 30 placówek muzealnych i kulturalnych uczestniczy w międzymuzealnej rodzinnej grze „Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś Ty”. Tegoroczna dziewiąta edycja jest poświęcona kobietom, które odegrały ważną rolę w historii miasta.

"Już od dziewięciu lat zachęcamy rodziny z dziećmi powyżej piątego roku życia, aby w okresie wakacyjnym przekonali się, że w ich miejscu zamieszkania jest wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia. Ideą gry jest, by placówki muzealne czy instytucje wystawiennicze, które mają w swoich zbiorach wiele ciekawych rzeczy zainteresowały nimi także młodszych odbiorców. Założeniem gry jest więc, by w okresie wakacyjnym, czyli od końca czerwca do początku września odwiedzać uczestniczące w niej placówki kulturalne i rozwiązywać różne ciekawe zagadki związane ze zbiorami" - opowiadał PAP Karol Mazur, kierownik działu edukacyjnego Muzeum Powstania Warszawskiego, głównego organizatora gry.

W grze uczestniczy w tym roku ponad 30 placówek muzealnych i kulturalnych ze stolicy oraz okolic. "Oczywiście jak co roku szukaliśmy jakiegoś tematu wspólnego. Tym razem uznaliśmy, że warto pokazać zasłużone kobiety, które odegrały ważną rolę w historii Warszawy, a także w kulturze miasta. Stąd tegoroczne hasło +Czy Warszawa jest kobietą, czyli historia kobiet w Warszawie+" - zaakcentował Mazur.

Jak zaznaczył, uczestnictwo w grze jest bardzo proste. "Należy wejść na jej stronę i zarejestrować się. Wtedy otrzymujemy numer gracza i możemy przystąpić do gry. Najważniejsze jest oczywiście ściągnięcie pytań i odwiedzanie konkretnych placówek, by odnaleźć na nie odpowiedź. Oczywiście nie chodzi o zwiedzanie całego muzeum, tylko odnalezienie odpowiedzi na konkretne pytania. Chcemy w ten sposób pokazać najmłodszym uczestnikom, że w muzeach znajdują się naprawdę ciekawe rzeczy, które warto odnaleźć, w czym pomagają pytania przygotowane w ramach gry" - mówił.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski zaznaczył, że przygotowane na potrzeby gry quizy, dostosowane do poziomu odbiorców, uatrakcyjniają zwiedzanie tych miejsc. "Ponieważ dzięki temu musimy zwracać większą uwagę na szczegóły, na to co oglądamy, dzięki czemu możemy odpowiadać na pytania. Umożliwia to także dowiedzenie się więcej o odwiedzanych miejscach. Atrakcją jest również finał, podczas którego dla osób, które ukończyły grę są przewidziane nagrody" - powiedział.

"Sama gra jest pomysłem naszej sekcji edukacyjnej, która otrzymała za zadanie wymyślenie czegoś co będzie uatrakcyjniało wakacje, co pozwoli spojrzeć może trochę pod innym kątem na ofertę muzeów i placówek kulturalnych. Cieszymy się, że tak wielu osobom to się spodobało, a także, że z roku na rok coraz więcej placówek bierze udział w grze" - dodał Ołdakowski. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL