Kultura i sztuka po 1989 roku

21.08.2019

Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE – Wschód Sztuki od czwartku

Spektakle teatralne, widowisko plenerowe, koncerty, wystawy złożą się na program Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE – Wschód Sztuki, który rozpocznie się w czwartek w Rzeszowie. W wydarzeniu wezmą udział teatry z Polski, Gruzji, Ukrainy i Litwy.

Organizatorem wydarzenia jest Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Jak poinformowała sekretarz literacka rzeszowskiego teatru Monika Midura inspiracją do zorganizowania międzynarodowej imprezy był sukces ubiegłorocznej, pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE, w którym wzięły udział teatry Polski, Słowacji, Czech, Węgier, Ukrainy i Litwy.

Przypomniała, że założeniem Festiwalu Sztuk Trans/Misje było to, że ma się on odbywać cyklicznie, ale kolejne edycje naprzemiennie w innych krajach, które są partnerami wydarzenia. Tegoroczna edycja odbędzie się we wrześniu na Słowacji.

„Ogromne zainteresowanie festiwalem zrodziło pomysł stworzenia w Rzeszowie nowego wydarzenia – podobnego, bo skupiającego w jednym miejscu artystów kilku państw, dla których istotny jest kontekst pogranicza” – wyjaśniła Midura.

Zaznaczyła, że tym razem pomysłodawca i dyrektor festiwalu Jan Nowara zaprosił do współpracy trzech partnerów – dyrektorów „teatrów o dużym znaczeniu i renomie”. „Projekt ma, poza wymiarem artystycznym, także dużą wagę ideową, ponieważ łączy w kulturalny czworobok Gruzję i Ukrainę oraz dwóch członków wspólnoty europejskiej - Polskę, Litwę, którzy najbardziej, spośród wszystkich państw członkowskich, wspierają proces integracyjny tych krajów z UE. Spotkanie w Rzeszowie to dla wszystkich okazja do wymiany myśli i być może początek dalszej współpracy między instytucjami” – zauważyła sekretarz literacka.

Dodała, że festiwal TRANS/MISJE – Wschód Sztuki, który rozpocznie się w czwartek i potrwa do niedzieli, skoncentruje się przede wszystkim na teatrze dramatycznym.

Festiwal zainauguruje gospodarz wydarzenia, który zaprosi widzów na doceniony przez krytyków i publiczność spektakl „Kiedy byłem małym chłopcem” o początkach kariery Tadeusza Nalepy i jego zespołu Breakout. Tego samego wieczoru publiczność będzie miała okazję oklaskiwać aktorów Państwowego Teatru Dramatycznego im. Ilii Czawczawadzego w Batumi, którzy zaprezentują spektakl „Syndrom, albo do kogo śpiewasz?” na podstawie sztuki Sławomira Mrożka „Karol”.

Pierwszego dnia rzeszowski teatr zaprosi jeszcze na premierę – muzycznego spektaklu „Chcemy więcej” w reżyserii Jana Nowary, w którym znajdą się największe przeboje polskiej sceny muzycznej.

W programie kolejnych festiwalowych dni znajdą się też dwa spektakle Odeskiego Ukraińskiego Akademickiego Muzyczno-Dramatycznego Teatru im. Wasyla S. Wasylki w Odessie: „Ona go kochała” i „Piękny rogacz” - oba przeznaczone dla widzów dorosłych.

Ponadto publiczność będzie miała okazję oklaskiwać jeszcze aktorów Rosyjskiego Teatru Dramatycznego Litwy w Wilnie „Na Pohulance”, który zaprosi na spektakl „Samotny ludzki głos” na podstawie popularnej książki noblistki Swietłany Aleksijewicz „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości”. W ramach festiwalu zaplanowano także widowisko plenerowe „Rabin Maharal i Golem – czyli prawda i śmierć” w wykonaniu poznańskiej grupy Asocjacja 2006.

W programie festiwalu, oprócz spektakli, przewidziano także m.in. koncerty pieśni żydowskich; gruzińskiego zespołu folklorystycznego Meskheti; Orkiestry Kameralnej Odeskiego Ukraińskiego Akademickiego Teatru Muzyczno-Dramatycznego im. Wasyla S. Wasylki w Odessie; występ litewskiego artysty wykonującego muzykę z gatunku jazz-folk Andreja Polevikova.

Ponadto w czasie festiwalu będzie można obejrzeć wystawy fotografii, akwafort i współczesnego plakatu teatralnego, a dla kinomanów przygotowano pokaz nagradzanego na wielu festiwalach filmowych dzieła Mirosława Słaboszpyckiego „Plemię oraz fabularyzowanego dokumentu „Łukasiewicz – nafciarz romantyk”, po którym odbędzie się spotkanie z twórcami.

Wszystkie festiwalowe wydarzenia odbywać się będą na terenie Rzeszowa, m.in. w Teatrze „Maska”, Wojewódzkim Domu Kultury, Kinie „Zorza”, Filharmonii Podkarpackiej, na dziedzińcu Zamku Lubomirskich, a także na specjalnie przygotowanej Scenie Dziedziniec Teatru przy ul. Sokoła.

Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE – Wschód Sztuki Rzeszów-Batumi-Odessa-Wilno otrzymał wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządu województwa podkarpackiego i gminy Miasto Rzeszów. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL