Kultura i sztuka po 1989 roku

25.11.2018

„Mikołajki Folkowe” od piątku w Lublinie

28. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” 28. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe”

Muzyka folkowa z Polski, Izraela, Finlandii, Rosji, a także warsztaty, konferencja naukowa poświęcona kulturze tradycyjnej wypełniają program 28. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe”, który rozpocznie się w piątek w Lublinie.

„+Mikołajki Folkowe+ to interdyscyplinarne wydarzenie poświęcone różnym aspektom kultury tradycyjnej, sposobami jej zachowania we współczesnym świecie, możliwościom inspiracji folklorem w rozmaitych dziedzinach sztuki i ludzkiej aktywności. Festiwal to jednak przede wszystkim muzyka folkowa” - poinformowała współorganizatorka Festiwalu Agnieszka Matecka.

Na Festiwalu podczas koncertu pod hasłem „Spotkania Kultur”, oprócz Orkiestry św. Mikołaja z Lublina (gospodarza „Mikołajek Folkowych”) zaprezentuje się Yamma Ensemble – zespół z Izraela, prezentujący tradycyjną muzykę hebrajską, pieśni społeczności żydowskich z Jemenu i Babilonu, Sefardyjczyków i chasydów. Artyści tego zespołu grają na dawnych instrumentach typowych dla Środkowego Wschodu, np. kopuz (instrument strunowy), riq (rodzaj tamburynu), bębny.

Będzie też można posłuchać rosyjskiego zespołu Otava Yo, w którego repertuarze są utwory z pogranicza rosyjskiego etno i folk w nowych interpretacjach. Jak podają organizatorzy festiwalu, zespół łączy tradycyjną muzykę rosyjską z poczuciem humoru i „ze stereotypem Rosjanina rodem ze sztuk Gogola”. Artyści ci również korzystają z tradycyjnych instrumentów, takich jak dudy czy gusli - rosyjski ludowy instrument strunowy.

Z koncertem na tegorocznej edycji „Mikołajek Folkowych” wystąpi też Pekko Kaeppi z zespołem K:H:H:L (Kości Martwych Szalonych Koni) z Finlandii. Pekko Kaeppi to kompozytor-wizjoner, wokalista i wirtuoz starofińskiej liry jouhikko. Towarzyszą mu muzycy grający na niezwykłych instrumentach m.in. na gitarach zbudowanych z pudełek po cygarach, mających parę strun. W swojej twórczości grupa ta łączy archaiczną fińską muzykę etno, m.in. z elementami bluesa i rocka.

W Lublinie wystąpi także z koncertem polski zespół Laboratorium Pieśni – grupa pieśniarek, które wykonują tradycyjne polifoniczne pieśni świata m.in. polskie, ukraińskie, bułgarskie, białoruskie, serbskie, albańskie, bośniackie, gruzińskie, skandynawskie. Pieśni te wykonują zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie bębnów lub dzwonków, fletu, kalimby, mis czy gongu.

Stałym punktem programu festiwalu jest konkurs dla młodych muzyków „Scena Otwarta”. W tym roku weźmie w niej udział 10 zespołów z Polski, Irlandii i Białorusi.

Festiwalowi towarzyszyć będą też różne warsztaty m.in. tradycyjnych tańców gruzińskich, muzyki żydowskiej, ale też wykonywania zabawek choinkowych. W programie znajdą się również warsztaty pieśniarskie i warsztaty muzyczne dla dzieci prowadzone przez Orkiestrę św. Mikołaja.

Zaplanowano także konferencję naukową „Przed ołtarzem pól – święci w kulturze ludowej” poświęconą analizie wizerunku świętych w kulturze ludowej. Uczestnicy konferencji mówić będą m.in. o nakładaniu się obrazu świętych i dawnych motywów pogańskich, roli wróżb i magii w ludowym kulcie, czy sposobach przedstawiania świętych w ludowych pieśniach i współczesnym folku.

„Mikołajki Folkowe” w Lublinie potrwają do niedzieli.(PAP)

Autor: Renata Chrzanowska

ren/agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL