Kultura i sztuka po 1989 roku

27.09.2019

Minister kultury: muzyka klasyczna wciąż potrzebuje mecenatu państwa

Skrzypek Sławomir Tomasik oraz pianista Robert Morawski podczas koncertu w ramach cyklu „Z Klasyką przez Polskę” w Plichtowie. Fot. PAP/R. Zawistowski Skrzypek Sławomir Tomasik oraz pianista Robert Morawski podczas koncertu w ramach cyklu „Z Klasyką przez Polskę” w Plichtowie. Fot. PAP/R. Zawistowski

Muzyka klasyczna wciąż potrzebuje mecenatu państwa – powiedział w piątek w Plichtowie (Łódzkie) wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. W tej niewielkiej miejscowości odbył się koncert w ramach zainaugurowanego niedawno projektu „Z klasyką przez Polskę”.

Przedsięwzięcie to ma na celu dotarcie do mniejszych miast, miasteczek i gmin z programami muzycznymi poświęconymi muzyce klasycznej. W piątkowym wydarzeniu uczestniczył wicepremier Gliński.

Zwrócił uwagę, że w ramach realizowanego projektu planuje się zorganizować 150 koncertów. Ministerstwo kultury przeznaczyło na ich organizację milion złotych.

CZYTAJ TAKŻE

Minister podziękował inicjatorowi projektu Marcinowi Rudzińskiemu (przez 30 lat tenor i solista Warszawskiej Opery Kameralnej), który obecnie zajmuje się popularyzowaniem muzyki klasycznej. Słowa podziękowania skierował również do Instytutu Muzyki i Tańca, do mediów, za to, że o tym wydarzeniu mówią i do lokalnych samorządów, że są miejsca, w których takie koncerty mogą się odbywać.

Głos zabrał również Rudziński. Mówiąc o liczbie koncertów, zwrócił uwagę, że jest ona optymalna, bo podstawowym założeniem projektu jest jakość koncertu. Dzięki temu liczy, że uda się pozyskać nowych słuchaczy, nowych miłośników muzyki klasycznej.

"Nie oszukujmy się, nie jest ona w najbardziej komfortowej sytuacji w tym naszym bardzo skomercjalizowanym świecie. A przecież to jest nasza historia, nasze dziedzictwo" – powiedział.

Podkreślił, że artyści, z którymi rozmawiał, nie odmówili uczestnictwa w tych wydarzeniach, a wręcz odwrotnie, potrafili zmienić swoje plany, bo uważają, że jest to misja, jaką powinni spełnić.

CZYTAJ TAKŻE

"W tych małych miejscowościach jest najwspanialsza publiczność, najbardziej chłonna, serdeczna" – dodał Rudziński.

Z kolei minister zapowiedział, że jeżeli będzie dalej miał wpływ na resort, to projekt będzie kontynuowany. Przypomniał jednocześnie, że realizowane są także większe programy "rewitalizacji polskiej muzyki klasycznej XIX i początku XX wieku".

Mówił, że zainaugurowane zostały dwa wielkie konkursy muzyki klasycznej – konkurs Chopinowski na instrumentach z epoki i konkurs Karola Szymanowskiego w pięciu kategoriach. Z kolei w Rzeszowie realizowany jest festiwal muzyki polskiej. Od ubiegłego roku także festiwal muzyki środkowoeuropejskiej.

Piątkowy koncert odbył się w Gminno-Parkowym Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie. Na scenie wystąpili Sławomir Tomasik (skrzypce) i Robert Morawski (fortepian). W programie znalazły się utwory m.in. Józefa Elsnera, Henryka Wieniawskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Karola Szymanowskiego.

Projekt "Z klasyką przez Polskę" to nowa inicjatywa zorganizowana przez Polski Impresariat Muzyczny działający w ramach Instytutu Muzyki i Tańca dzięki wsparciu ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego i pod jego patronatem. Całość finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)

Autor: Jacek Walczak

jaw/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL