Kultura i sztuka po 1989 roku

20.03.2019

Minister kultury podpisał umowę o współprowadzeniu Filharmonii Łódzkiej

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński (P) wręczył projektantowi mody Jerzemu Antkowiakowi (L) w siedzibie Filharmonii Łódzkiej. Fot. PAP/G. Michałowski Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński (P) wręczył projektantowi mody Jerzemu Antkowiakowi (L) w siedzibie Filharmonii Łódzkiej. Fot. PAP/G. Michałowski

Umowę o współprowadzeniu Filharmonii Łódzkiej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisał w środę w Łodzi kierujący resortem wicepremier Piotr Gliński. Podczas uroczystości minister wręczył także medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

"Podpisaliśmy umowę na współprowadzenie Filharmonii Łódzkiej - to 13. instytucja, którą w ostatnich trzech latach zdecydowaliśmy się w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego współprowadzić, czyli wesprzeć z budżetu centralnego, ale także dać nowe możliwości rozwojowe w sensie wsparcia bezpośredniego różnego typu projektów i inwestycji" - powiedział Gliński w czasie uroczystości w siedzibie Filharmonii.

Jak dodał, umowa podpisana także przez marszałka woj. łódzkiego Grzegorza Schreibera, gwarantuje - obok zachowania dotychczasowego finansowania placówki - dodatkowe 2,6 mln zł w tym roku, a od przyszłego - 2,8 mln zł, które przekaże MKiDN.

"Instytucje, które są wybierane do współprowadzenia to instytucje szczególne i zasługujące na wsparcie, bo funkcjonują na najwyższym poziomie. W Filharmonii Łódzkiej mamy orkiestrę i chór, a także organy klasyczne i barokowe. Gama możliwości artystycznych jest szeroka" - zaznaczył.

Zdaniem Glińskiego, podpisanie umowy o współprowadzeniu instytucji przez MKiDN oznacza, że Filharmonia będzie mogła przystąpić do realizowania nowych projektów i rozwijania już istniejących przedsięwzięć, m.in. Festiwalu im. Artura Rubinsteina, który jest jej wizytówką.

Marszałek Schreiber przypomniał, że w podpisanej umowie Województwo Łódzkie zobowiązuje się do przekazywania Filharmonii 14 mln zł rocznie i - jak zaznaczył - jest to kwota minimalna, bo w tym roku instytucja uzyskała finansowanie na poziomie ponad 16 mln zł.

"To bardzo ważna umowa i bardzo długo oczekiwana. Dla nas to są liczby, zapisy w statucie, ale dla świata kultury to dodatkowe koncerty, wydarzenia artystyczne, możliwości wyjazdu na tournee naszych artystów i zaproszenia do Łodzi znakomitych osobowości. To wszystko, dzięki tej umowie, będzie jeszcze pełniej realizowane" - podkreślił.

O tym, że umowa to dla Filharmonii Łódzkiej także poważne zobowiązanie do wypełnienia mówił jej dyrektor Tomasz Bęben. "Mamy teraz inna perspektywę planowania. Koniec z myśleniem półtora roku do przodu. To zupełnie inne możliwości i inna rzeczywistość" - dodał.

W drugiej części uroczystości minister kultury wręczył medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" przyznawane osobom i instytucjom wyróżniającym się w działalności artystycznej i kulturalnej oraz ochronie dziedzictwa narodowego. Jako jedyny z grona uhonorowanych złoty medal otrzymał projektant Jerzy Antkowiak, którego Gliński nazwał "ikoną mody polskiej".

Brązowymi medalami nagrodzono dziennikarkę Jadwigę Kamińską, fotoreportera Marka Kamińskiego, pieśniarkę i autorkę protest songów z czasów PRL Zofię Kotkowską-Michalską, animatorkę kultury Bożenę Ozga-Morawską, aktora Sławomira Suleja, reżysera i operatora filmowego Zdzisława Sowińskiego oraz promotorkę kultury Małgorzatę Szymlet-Piotrowską.

Filharmonia Łódzka jest instytucją działającą od ponad stu lat; jej protoplasta, Łódzka Orkiestra Symfoniczna wystąpiła po raz pierwszy w 1915 r. Niemal od początku związana była z Domem Koncertowym Ignacego Vogla przy ul. Narutowicza. Po wojnie gmach stał się siedzibą Państwowej Filharmonii w Łodzi, a w latach 2001-04 na jego miejscu wzniesiono nowoczesny budynek ze szkła i betonu, z granitowym wnętrzem, dwiema salami koncertowymi i 300 m kw. estrady, który kosztował prawie 70 mln zł.

W 2014 r. w Filharmonii zrealizowano projekt organowy za niespełna 12 mln zł i obecnie jest jedyną w kraju salą koncertową posiadającą podwójne organy - barokowe i symfoniczne.

Patronem Filharmonii Łódzkiej jest - od 1984 r. - światowej sławy pianista, z pochodzenia łodzianin, Artur Rubinstein. Łódzkimi filharmonikami dyrygowali tu m.in. Aleksander Tansman, Henryk Czyż, Zdzisław Szostak, Andrzej Markowski, Jan Krenz, Jacek Kaspszyk. Jako soliści w Filharmonii występowali m.in. Dawid i Igor Ojstrachowie, Światosław Richter, Mścisław Rostropowicz, Krystian Zimerman, Konstanty Andrzej Kulka i Lang Lang.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL