Walka o niepodległość 1914-1918

09.05.2019

Minister kultury przekazał Muzeum Narodowemu w Kielcach pamiątkę po Władysławie Belinie-Prażmowskim

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas wizyty w Muzeum Narodowym w Kielcach oraz odznaczony Gloria Artis Marcin Perz. (PAP/P. Polak Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas wizyty w Muzeum Narodowym w Kielcach oraz odznaczony Gloria Artis Marcin Perz. (PAP/P. Polak

Orzeł Beliniacki z czapki ułańskiej należącej do twórcy kawalerii Legionów Polskich pułkownika Władysława Beliny-Prażmowskiego przekazał w czwartek Muzeum Narodowemu w Kielcach wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Podczas uroczystości Gliński podkreślił, że takie pamiątki dla polskiej kultury, naszej tożsamości, są bezcenne. "Bez dbania o nasze dziedzictwo nie ma dobrze funkcjonujących wspólnot politycznych, lokalnych – dobrze w sensie i aksjologicznym i jakości życia. Często sens życia odzyskujemy przez refleksję dotyczącą tego kim jesteśmy, skąd pochodzimy i dlaczego tak, a nie inaczej nasze losy się potoczyły" – powiedział wicepremier.

Zwrócił się również do przedsiębiorców oraz osób z sektora biznesu, którzy chcieliby "zrobić coś dobrego" dla polskiej kultury, żeby zgłaszali się w tej sprawie do szefów tych instytucji. "Naprawdę można często, nawet za niewielkie pieniądze, bardzo fajne rzeczy zrobić, na które skarb państwa i naszych instytucji nie stać, bo działalność takiej instytucji jak Muzeum Narodowe jest szeroka i wieloaspektowa, tutaj potrzeb jest bardzo dużo i każdy może się przyczynić" – zaznaczył Gliński.

Dar dla Muzeum Narodowego w Kielcach to tzw. Orzeł Beliniacki z czapki ułańskiej zaprojektowanej przez Zygmunta Rozwadowskiego dla kawalerii I Pułku Ułanów Legionów Polskich. Przekazany orzeł należał do Władysława Beliny-Prażmowskiego, co zostało potwierdzone na częściowo zachowanym dokumencie o treści: "orzełek z czapki legionowej rotmistrza kawalerii legionowej Władysława Beliny-Prażmowskiego Prezydenta Miasta Krakowa w 1929-1933 roku”. Dokument ten sygnowany jest pieczęcią Ministerstwa Spraw Wojskowych.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach Robert Kotowski zaznaczył, że wręczony eksponat będzie jednym z ważniejszych w kolekcji. "Władysław Belina-Prażmowski to osoba związana z regionem. To wpisuje się w strategię rozwoju naszej kolekcji, ponieważ nie sięgamy w niej po najwybitniejsze dzieła, które niekoniecznie są związane z regionem, tylko my sięgamy po najwybitniejsze dzieła osób związanych z naszym terenem" – dodał Kotowski.

Podczas pobytu w Kielcach Gliński złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą pobyt marszałka Józefa Piłsudskiego w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich.

Po południu wicepremier będzie gościem uroczystej sesji Rady Miejskiej w Wiślicy, podczas której odbierze tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Następnie minister kultury odwiedzi zamek w Chęcinach - trwają zabiegi o wpis zabytku na listę Pomników Historii.

Pamiątkę po Belinie-Prażmowskim, która trafi do Sanktuarium Józefa Piłsudskiego, znajdującego się w Muzeum Narodowym w Kielcach, ufundowała Specjalna Strefa Ekonomiczna "Starachowice". 

Władysław Belina-Prażmowski żył w latach 1888-1938 i był jednym z twórców kawalerii legionowej, bohaterem wojny polsko-bolszewickiej. W II Rzeczypospolitej był m.in. prezydentem Krakowa i wojewodą lwowskim. Został odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, pięciokrotnie Krzyżem Walecznych oraz pośmiertnie Wielkim Krzyżem Orderu Polonia Restituta.

autor: Piotr Grabski

gr/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL