Inne

30.03.2012 aktualizacja 19.07.2016

Misteria Męki Pańskiej w Bydgoszczy i Górze Kalwarii

Święty Tomasz Apostoł będzie główną postacią 12. Misterium Męki Pańskiej "A jednak...", które odbędzie się w niedzielę w Dolinie Śmierci w Bydgoszczy. Misterium będzie przedstawione tego dnia także w Górze Kalwarii.

"Chcieliśmy pokazać człowieka, który uchodzi pośród nas zazwyczaj za przestraszonego, który nie uwierzył w Chrystusa. Zazwyczaj mówi się niewierny Tomasz, a my chcemy pokazać Tomasza, który wierzył, ale nie potrafił do końca zrozumieć tajemnicy Pana Boga" - powiedziała scenarzysta i reżyser bydgoskiego misterium Mariola Ciesielska.

Organizatorem widowiska pasyjnego jest Stowarzyszenie Katolickiej Młodzieży Akademickiej "Pokolenie". W przedsięwzięcie zaangażowanych jest około 300 osób, z których połowa ma przydzielone role aktorskie.

"Chcieliśmy pokazać człowieka, który uchodzi pośród nas zazwyczaj za przestraszonego, który nie uwierzył w Chrystusa. Zazwyczaj mówi się niewierny Tomasz, a my chcemy pokazać Tomasza, który wierzył, ale nie potrafił do końca zrozumieć tajemnicy Pana Boga" - powiedziała scenarzysta i reżyser bydgoskiego misterium Mariola Ciesielska.

"To misterium jest tworzone przez amatorów, w większości ludzi młodych - uczniów, studentów, niedawnych absolwentów. W scenach pokazujących życie Jerozolimy występują całe rodziny, także niepełnosprawni" - podkreślił kapelan stowarzyszenia "Pokolenie" ks. Krzysztof Buchholz. W rolę św. Tomasza Apostoła wcieli się student Akademii Muzycznej, gitarzysta Piotr Szczepańczyk.

Bydgoskie widowisko zostanie wzbogacone muzyką, światłem i filmami. Ze względu na specyficzną akustykę Doliny Śmierci wszystkie kwestie wypowiadane przez odgrywających role wcześniej zarejestrowano w studiu radiowym i zostaną otworzone w czasie misterium. Misterium zostanie zaprezentowane w niedzielę dwukrotnie: po południu i wieczorem. Organizatorzy liczą, że podobnie jak w ostatnich latach widowisko obejrzy łącznie 20 tysięcy osób.

Dolina Śmierci jest położona na obrzeżach Bydgoszczy, w dzielnicy Fordon. W tym miejscu od 10 października do 26 listopada 1939 r. hitlerowcy rozstrzelali około 1200 Polaków i Żydów.

Misterium Męki Pańskiej odbędzie się w Niedzielę Palmową także na placu przed ratuszem w Górze Kalwarii (o godz. 15). Tekst, muzykę i pieśni ułożył poeta i pieśniarz Jacek Korabita Kowalski. Organizatorem jest Bractwo Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii.

W przedsięwzięcie jest zaangażowanych około 100 osób, mieszkańców miasta, którzy są nie tylko aktorami, ale szyli stroje, budowali dekoracje, śpiewają w chórze.

To już trzecie Misterium w Górze Kalwarii. Jego organizatorzy chcą odnawiać pasyjne tradycje miasta, które zostało założone jako kalwaria dla Warszawy i Mazowsza. Przez blisko 200 lat miasto miało charakter religijny - pasyjny. W Górze Kalwarii istniało kilkanaście klasztorów, do miasta przybywało wielu pielgrzymów. (PAP)

rau/ pro/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL