Kultura i sztuka - II wojna światowa

18.01.2020

MSZ: na skutek działań ZSRS ucierpiała polska kultura

Straty w dobrach kultury na skutek działań ZSRS – infografika zamieszczona na profilu MSZ w serwisie Twitter Straty w dobrach kultury na skutek działań ZSRS – infografika zamieszczona na profilu MSZ w serwisie Twitter

Na skutek działań ZSRS ucierpiała polska kultura; oddziały NKWD rekwirowały dzieła sztuki – wiele z nich do dziś znajduje się w Rosji – podkreśla w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

17 stycznia 1945 r., do lewobrzeżnych ruin Warszawy wkroczyły oddziały 1 Armii WP oraz sowieckie. 75 lat po tych wydarzeniach w piątek w Moskwie odbyły się obchody określane przez organizatorów jako "75. rocznica wyzwolenia Warszawy przez Armię Czerwoną". Polskie MSZ podkreśla, że 17 stycznia 1945r. nie był wyzwoleniem Warszawy, a przyniesieniem niewoli.

Resort dyplomacji w sobotę opublikował w tej sprawie kolejny wpis na Twitterze. Podkreślono w nim, że na skutek działań ZSRS ucierpiała polska kultura: oddziały NKWD rekwirowały dzieła sztuki - wiele z nich do dziś znajduje się w Rosji. Wskazano też, że Armia Czerwona i NKWD w wielu wypadkach niszczyły i konfiskowały to, czego nie udało się zrabować lub spalić Niemcom.

CZYTAJ TAKŻE

MSZ swój wpis opatrzyło hasztagiem: #wyzwolenieBEZwolności.

Resort zamieścił także infografikę zatytułowaną "Straty w dobrach kultury na skutek działań ZSRS". Wśród przykładów znalazły się m.in. "Madonna Głogowska" Lucasa Cranacha starszego, "Dziewczyna z gołębiem" Antoine'a Pesne, "Ptasie podwórko" Daniela Schultz czy "Pejzaż leśny" Jana Brueghla starszego.

W jednym ze swoich wcześniejszych wpisów MSZ napisał: "Szanujemy krew przelaną w walce z nazizmem, ale w 1945 reżim Stalina przyniósł Polsce terror, zbrodnie i rabunkową gospodarkę. Armia Czerwona wyzwoliła Warszawę spod okupacji niemieckiej, ale nie przyniosła Polakom wolności".

"W '45 Armia Czerwona wkroczyła do Warszawy i została w Polsce na kolejnych 48 lat. Oznaczało to dekady komunistycznych opresji. Dopóki Rosja nie zaakceptuje własnej trudnej historii, Europa będzie zagrożona. Fałszowanie historii to realne zagrożenie tu i teraz" - brzmi inny wpis resortu.

"Wprowadzenie komunizmu doprowadziło Polskę do ekonomicznego bankructwa" - czytamy w kolejnym wpisie. Wśród niektórych skutków "bratniej pomocy" ZSRS po 1945 roku MSZ wymieniło niekorzystne umowy gospodarcze, rabunkową eksploatację surowców i nieprzystąpienie do Planu Marshalla.(PAP)

reb/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL