Kultura i sztuka po 1989 roku

12.09.2017

Mural inspirowany twórczością Stanisława Lema ozdobi Galerię Krakowską

Autor zwycięskiego projektu na mural związany ze Stanisławem Lemem Marcin Czaja. Fot. PAP/J. Bednarczyk Autor zwycięskiego projektu na mural związany ze Stanisławem Lemem Marcin Czaja. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Projekt krakowskiego artysty Marcina Czai zwyciężył w konkursie na mural, inspirowany twórczością Stanisława Lema. Praca znajdzie się na ścianie Galerii Krakowskiej. Ogłoszenie wyników nastąpiło we wtorek w kinie Kijów. Centrum, podczas obchodów 96. rocznicy urodzin pisarza.

Laureat, który pokonał blisko 60 rywali - oprócz możliwości zobaczenia swojej pracy na ścianie - otrzyma nagrodę w wysokości 15 tys. zł.

Jeśli pogoda dopisze, mural pojawi się na ścianie galerii na przełomie września i października tego roku.

„Chociaż mural wydaje się skomplikowany ze względu na liczbę szczegółów, które można w nim dostrzec, to jestem przekonany, że widać w nim czytelne odniesienia do twórczości Stanisława Lema, znane choćby z +Cyberiady+ czy +Bajek robotów+" - tłumaczył laureat konkursu.

„Wybraliśmy projekt, który dosłownie i w przenośni rozświetli północną elewację budynku" - powiedział dyrektor artystyczny konkursu Artur Wabik. Przyznał też, że wybór laureata nie był decyzją jednogłośną. „Jestem przekonany, że zrealizowany na podstawie zwycięskiego projektu mural swoją kolorystyką i futurystycznymi akcentami znakomicie wpisze się w proces rewitalizacji tkanki miejskiej przy ul. Pawiej" - dodał.

Praca Marcina Czai przedstawia kolorowy, rozświetlony pokój pełen przedmiotów i stworów rodem z książek Stanisława Lema.

Marcin Szwaja jest absolwentem Wydziału Malarstwa na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zajmuje się także rysunkiem i grafiką projektową.

„Chociaż mural wydaje się skomplikowany ze względu na liczbę szczegółów, które można w nim dostrzec, to jestem przekonany, że widać w nim czytelne odniesienia do twórczości Stanisława Lema, znane choćby z +Cyberiady+ czy +Bajek robotów+" - tłumaczył laureat konkursu.

Jak wyjaśnił, w projekcie chciał się odwołać też do dorobku do Daniela Mroza, który ilustrował pierwsze wydania powieści krakowskiego futurologa. „Myślę, że temu rysownikowi, jako jednemu z nielicznych artystów, udało się wniknąć w styl pisarski Stanisława Lema i bardzo dobrze oddać klimat jego prozy w ilustracji" - ocenił Marcin Czaja.

Na literacką zawartość projektu zwrócił uwagę Robert Piaskowski z Krakowskiego Biura Festiwalowego, jeden z członków jury konkursowego.

„Wybraliśmy obraz, w którym równie ważne jak treść czy barwa są konteksty, w których z łatwością można doszukać się surrealizmu czy groteskowości, znanej z utworów Stanisława Lema. Ten projekt to świetny przykład tego, w jaki sposób Kraków Miasto Literatury UNESCO upamiętnia jednego ze swych najwybitniejszych twórców" - mówił Robert Piaskowski.

„Wybraliśmy obraz, w którym równie ważne jak treść czy barwa są konteksty, w których z łatwością można doszukać się surrealizmu czy groteskowości, znanej z utworów Stanisława Lema. Ten projekt to świetny przykład tego, w jaki sposób Kraków Miasto Literatury UNESCO upamiętnia jednego ze swych najwybitniejszych twórców" - powiedział.

Mural pojawi się na północnej elewacji Galerii Krakowskiej, bezpośrednio nad rampą załadunkową. Mierząca blisko 850 m kw. ściana jest świetnie widoczna nie tylko z wjazdu na parking galerii, ale także peronów krakowskiego dworca kolejowego.

Pomysłodawcą i mecenasem konkursu była firma Skanska; inicjatywa powstała w ramach współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym (KBF), Fundacją Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla i Galerią Krakowską.

Nowy mural będzie jednym z elementów wieloletniego programu działań kulturalno-edukacyjnych „Lem 2021", realizowanego przez KBF w związku z przypadającą na 2021 rok setną rocznicą urodzin pisarza.

We wtorek 12 września przypadała 96. rocznica urodzin Lema. Z tej okazji w Krakowie od kilku dni odbywały się różnorodne imprezy. W programie wtorkowych obchodów, oprócz ogłoszenia wyników konkursu na mural inspirowany Lemem, znalazła się promocja książki "Lem. Życie nie z tej ziemi" i pokaz filmu "Autor Solaris" z 2016 r. w reż. Borysa Lankosza, a także debata z udziałem Wojciecha Orlińskiego i Borysa Lankosza.

Autorka: Beata Kołodziej

Edytor: Paweł Tomczyk(PAP)

bko/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL