Kultura i sztuka po 1989 roku

21.07.2019

Najlepsze prace absolwentów warszawskiej ASP w metrze

Od poniedziałku na wszystkich stacjach II linii metra będzie można zobaczyć najlepsze prace ponad 40 absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – informuje stołeczny ratusz.

Jak podał ratusz, akcja "MetrODsztuki" jest podsumowaniem 10 lat projektu "Coming Out" - corocznej, uroczystej prezentacji najciekawszych prac dyplomowych studentów ASP z dziewięciu wydziałów. Jednocześnie jest to pierwsza artystyczna wystawa zrealizowana w całości w przestrzeni warszawskiego metra.

Prace (z różnych dziedzin sztuki, takich jak malarstwo, fotografia, scenografia i plakat) będą wyświetlane na wszystkich nośnikach reklamowych każdej stacji II linii metra. Wystawa została pomyślana, jako promocja twórczości młodych polskich artystów.

Organizatorzy zaplanowali trasę zwiedzania. Zaprojektowana ścieżka ma ponad 1600 metrów, a obejrzenie całości wystawy może zająć od 2,5 do nawet 4 godzin. Na każdej kreacji znajdzie się również QR kod, który po zeskanowaniu przeniesie odbiorcę na stronę internetową, na której można będzie dowiedzieć się więcej o artyście i jego projekcie. Skanowanie kolejnych kodów umożliwi również udział w grze miejskiej. Dla pierwszych 500 osób, które zobaczą i zeskanują wszystkie prace zostały przygotowane nagrody – bilety do kina i teatru, książki i albumy nt. sztuki.

"Ekspozycja w metrze (...)to nowatorski projekt, pozwalający dotrzeć ze sztuką do użytkowników komunikacji miejskiej, wyjść z nią z murów ASP i zamkniętych galerii. To był zawsze jeden z celów projektu +Coming Out+" - powiedział prof. Paweł Nowak, kurator projektu "Coming Out".

Uroczystość inaugurująca wystawę odbędzie się w poniedziałek o godz. 17 na dziedzińcu budynku ASP, przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 37. Wystawa potrwa do 25 sierpnia. Za wybór prac i opiekę artystyczną nad wystawą odpowiada Akademia Sztuk Pięknych.

Autor: Alicja Skiba

skib/wk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL