Kultura i sztuka po 1989 roku

04.06.2018

Natasza Goerke odebrała Bursztynowego Motyla za książkę „Tam"

Autorka książki "Tam" Natasza Goerke odebrała w poniedziałek w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie (Wielkopolskie) Bursztynowego Motyla - główną nagrodę 23. edycji konkursu na najlepszą książkę polskiego autora o tematyce podróżniczej i krajoznawczej.

Publikacja została wybrana spośród blisko 70 zaproponowanych tytułów. Uhonorowano ją "za piękną, literacką opowieść o Nepalu, pełną empatii do ludzi i odwiedzanych miejsc". Książkę opublikowało wydawnictwo Czarne.

Wręczenie nagrody odbywa się rokrocznie w Muzeum–Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie; konkurs nosi imię słynnego podróżnika. Uroczystości towarzyszy spotkanie z wyróżnionym autorem w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu. Biblioteka jest organizatorem konkursu.

"Jestem zaszczycona, że znalazłam się w tak znakomitym towarzystwie laureatów Nagrody Bursztynowego Motyla. Nagrody wcześniej nie znałam, znałam za to oczywiście świetnie książki Arkadego Fiedlera. Bardzo się cieszę, że przyjechałam do muzeum jego imienia - nie spodziewałam się, że jest to tak świetne miejsce" - powiedziała PAP Goerke.

Jak dodała, do Nepalu jeździ od 1987 roku. "Z niewielką przerwą jestem tam właściwie co roku - po kilka miesięcy. W Kotlinie Katmandu mam mały domek. Nie planowałam pracy nad książką o Nepalu, do pisania zachęciła mnie moja wydawczyni; mocno się do tego zabrałam po trzęsieniu ziemi w 2015 roku. Wtedy poczułam, że ja jestem Nepalowi winna tę książkę. Strasznie chciałam, żeby o Nepalu było głośno, ale by czytelnik poznał ten kraj, a nie mu współczuł" - powiedziała Goerke.

Członek jury i syn patrona nagrody Arkady Radosław Fiedler powiedział w poniedziałek PAP, że w "Tam" świetnie czuć emocjonalny stosunek autorki do opisywanego kraju. "Ona jest zakochana w Nepalu, bardzo dobrze zna ten kraj, przesiąkła nim – to się czuje w tej książce. Wielkim walorem tej publikacji jest artyzm słowa; Goerke pisze doskonałym językiem, od pierwszych stron byłem nim zachwycony" - powiedział.

Dotychczasowymi laureatami Bursztynowego Motyla są m.in. Jerzy Kukuczka, Marek Kamiński, Marcin Kydryński, Ryszard Kapuściński, Martyna Wojciechowska, Michał Kruszona, Wojciech Cejrowski i Beata Pawlikowska.

Inicjatywa corocznych konkursów na najlepszą książkę o tematyce podróżniczej i krajoznawczej polskiego autora powstała w 1994 roku, w trakcie obchodów 100. rocznicy urodzin Arkadego Fiedlera. Nagroda jego imienia miała przywrócić rangę i znaczenie literaturze podróżniczej. Fundatorem nagrody pieniężnej jest Marszałek Województwa Wielkopolskiego, statuetki Bursztynowego Motyla - Urząd Miasta Puszczykowa.

Arkady Fiedler (ur. w 1894 w Poznaniu - zm. 1985 w Puszczykowie) to jeden z najbardziej znanych polskich podróżników i pisarzy. W swoim 90-letnim życiu odbył 30 wypraw i podróży. W dorobku ma 32 książki wydane w 23 językach i przeszło 10-milionowym nakładzie. Wśród nich są m.in. "Dywizjon 303", "Ryby śpiewają w Ukajali", "Orinoko", "Kanada pachnąca żywicą".

Dzieło Fiedlera-seniora propagują jego synowie - Arkady Radosław i Marek. Wraz z rodzinami prowadzą oni w podpoznańskim Puszczykowie Muzeum-Pracownię Literacką Arkadego Fiedlera. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL