Kultura i sztuka po 1989 roku

18.01.2020

Noc z młodym polskim jazzem w Gorzowie Wlkp.

Ponad czterdziestu młodych muzyków jazzowych z całej Polski weźmie udział w sobotnim zlocie w Jazz Clubie Pod Filarami w Gorzowie Wielkopolskim.

„Tej nocy z 18 na 19 stycznia odbędzie prawdziwe jazzowe tsunami. Po raz siódmy odbędzie się w Gorzowie impreza niezwykła – noworoczne jam session z udziałem ponad czterdziestu muzyków” – powiedział PAP szef Jazz Clubu Pod Filarami Bogusław Dziekański, organizator wydarzenia.

Według Dziekańskiego jest to raczej zlot, walne zgromadzenie młodych jazzmanów z całej Polski, a także z Berlina, Kopenhagi i Odense. To okazja do spotkań, rozmów, wspólnej zabawy i wspólnego grania w najrozmaitszych konstelacjach.

Wokalistki i wokalistki, saksofoniści, trębacze, pianiści, kontrabasiści, perkusiści, puzoniści pojawią się na klubowej scenie Pod Filarami w sobotni wieczór, który tradycyjnie rozpocznie się od zagrania słynnego standardu jazzowego „C Jam Blues”, który w 1942 r. skomponował Duke Ellington.

„C Jam Blues” wykonywali tacy muzycy, jak m.in. Django Reinhardt, Oscar Petersen, Charles Mingus. Wydarzeniu patronuje i z energią je współorganizuje gorzowski saksofonista Marek Konarski, wychowanek, a obecnie wykładowca małej Akademii Jazzu, uhonorowany tytułem Muzyka Roku 2015 przez duńską federację jazzową wyspy Fyn.

I organizatorzy, i muzycy byli niejednokrotnie zaskoczeni imponującą liczbą jazzmanów, którzy chcieli przyjechać do Gorzowa, aby wziąć udział w jam session. „Całe szczęście, że każdy ma jakieś obowiązki i koncerty, bo przyjechałoby i stu muzyków, a to już trochę za dużo. Myślę jednak, że jak sława tej imprezy będzie narastać, to trzeba się liczyć i z takim scenariuszem” – przypomniał Dziekański słowa Marka Konarskiego, komentującego ubiegłoroczne jam session Pod Filarami.

Wielu muzyków zaczynało tu przyjeżdżać jako studenci, a teraz są to już uznane osobowości polskiej sceny jazzowej, to wykładowcy i doktoranci na różnych uczelniach muzycznych.

W jam session wezmą udział dwie rodziny muzyczne: Adama Wendta i gorzowianina Bartosza Pernala z żoną.

Wokaliści, którzy są gośćmi tegorocznego jam session to Julia Jędrzejczak, Aleksandra Śliwińska, Judyta Pisarczyk,Małgorzata Zuber, Karolina Kram-Chojnacka, Maciej Ścibór.

Saksofonistów reprezentują m.in.: Adam Wendt, Marek Konarski,

Tomasz Grzegorski, Tomasz Wendt, Jarek Kaczmarczyk, Maciej Sokołowski, Mateusz Leszczyński oraz Karolina Pernal.

W gronie trębaczy wskazać można min.: Kajetana Sobieraja, Ignacego Wendta. Puzoniści to Adam Kurek oraz Bartosz Pernal, a gitarzystów reprezentują: Michał Starkiewicz, Michał Kaczmarczyk i Dawid Kostka. Na wibrafonie grać będzie Piotr Rakowski, a na fortepianie: Emma Kluczyńska, Antonina Kocińska, Mateusz Kaszuba, Filip Chojnacki, Bartłomiej Skrzypiński, Tomasz Żyrmont.

Kontrabasiści to Michał Nienadowski,Damian Kostka, Katarzyna Schmidt-Przeździecka oraz Michał Rutkowski. Licznie zapowiedzieli się perkusiści; zagrają m.in. Patrycja Wybrańczyk, Adam Zagórski, Tomasz Hruciuk, Stanisław Aleksandrowicz, Dominik Karkoszka, Maciej Burzyński, Dawid Opaliński.

Partnerem medialnym koncertu jest Radio Gorzów.

Anna Bernat (PAP)

abe/ jm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL