Kultura i sztuka po 1989 roku

26.04.2019

Od 20 maja w Białymstoku 34. edycja Dni Sztuki Współczesnej

Tematom, którymi żyje współczesny świat, a ich wspólnym mianownikiem jest niepokój, ferment, niezgoda i opór, poświęcona będzie 34. edycja Dni Sztuki Współczesnej – zapowiadają organizatorzy. Złożą się na nią spektakle, dyskusje, koncerty, wystawy i działania społeczne.

Dni Sztuki Współczesnej organizowane są przez Białostocki Ośrodek Kultury (BOK), to jedna z najstarszych kulturalnym imprez w mieście. "Wychodząc na przeciw wszelkim zamieszaniom, które dzieją się na świecie, i myśmy postanowili trochę zamieszać" - powiedziała dyrektorka BOK Grażyna Dworakowska.

Jak mówiła w piątek na konferencji prasowej koordynatorka tegorocznej edycji Katarzyna Kruszewska z BOK, tworząc program pojawił się mianownik wspólny tego, o czym mają mówić i o czym będą te Dni Sztuki Współczesnej. "To są takie idiomy: niepokój, niepokora, wrzenie, ferment, opór. Niemal wszystkie propozycje będą do tych haseł nawiązywały" - dodała Kruszewska.

Powiedziała, że ta edycja stoi teatrem i w jej ocenie będą to "bardzo mocne propozycji teatralne" z całej Polski. Będzie można zobaczyć m.in. "Za-Polską" Teatru Animacji w Poznaniu w reżyserii Agaty Biziuk czy dwa przedstawienia Narodowego Starego Teatru w Krakowie: "Głód" Anety Groszyńskiej i "Wróg ludu" Jana Klaty. Po spektaklach zaplanowano spotkania z twórcami.

Jedną z propozycji na zakończenie imprezy będzie panel dyskusyjny "Wolność i cenzura w czasie postprawdy" z udziałem Edwina Bendyka, Alexy Freiheit, ks. Wojciecha Lemańskiego, Andy Rottenberg, Tomasza Sikory, Joanny Wichowskiej i Serhija Żadana. Kruszewska mówiła, że zapowiada się "gorąca dyskusja", a paneliści w takim gronie będą dyskutować po raz pierwszy.

W ramach Dni Sztuki Współczesnej będzie można też oglądać wystawę Maurycego Gomulickiego "Dziary" czy wziąć udział w koncercie Siksy.

Dzięki współpracy z Galerią Arsenał w Białymstoku, także ta placówka przygotowała swoje propozycje. Będzie to projekt "Tydzień Radykalnej Obfitości", na który złożą się warsztaty kulinarne kuchni (post)jarskiej, pokaz filmu "Dominacja" oraz wspólna uczta.

Drugą propozycją Galerii Arsenał będą pokazy performance artystów z Singapuru.

Dni Sztuki Współczesnej zostały zrealizowane ze środków z budżetu Białegostoku.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL