Epoka nowożytna

04.07.2012 aktualizacja 19.07.2016

Od niedzieli w Krakowie Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza"

Taniec dworski w XVIII wieku to temat przewodni trzynastej edycji Festiwalu Tańców Dworskich, który w niedzielę rozpocznie się w Krakowie. Uczestniczyć w nim będą zespoły z Polski, Rosji i Włoch.

Podczas uroczystej inauguracji festiwalu w Willi Decjusza tancerze Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” zaprezentują pokaz „Na scenach XVIII - wiecznej Europy".

"W tym roku tematem przewodnim Festiwalu +Cracovia Danza+ jest taniec dworski w XVIII wieku, a więc epoka, która mieści w sobie kilka stylów. Zaczynamy od baroku klasycznego, przechodzimy w rokoko i styl klasycystyczny. Bardzo duża jest różnorodność kompozytorów i tańców" - mówiła we wtorek na konferencji prasowej tancerka i choreograf, dyrektor naczelny i artystyczny Baletu "Cracovia Danza" Romana Agnel.

Pokazy tańców dworskich będą się odbywać codziennie od 30 lipca do 3 sierpnia w Willi Decjusza. 31 lipca uczestnicy warsztatów tańców dworskich wezmą udział w balu historycznym. Będą stroje z epoki, karneciki i wodzirej. Choć to wydarzenie dla tancerzy, nie jest ono zamknięte dla publiczności, można zapisać się, przyjść i zobaczyć, jak mógł wyglądać bal w XVIII w.

Jak podkreśliła żywa sztuka, jaką jest taniec, będzie prezentowana w scenerii krakowskich zabytków. "Mam nadzieję, że dla widzów, będzie to magiczne przeniesienie w czasie. Mimo skromnego budżetu udało nam się tak skomponować program, że jak myślę tegoroczne wydarzenia stoją na najwyższym poziomie" - dodała Agnel.

Pokazy tańców dworskich będą się odbywać codziennie od 30 lipca do 3 sierpnia w Willi Decjusza. 31 lipca uczestnicy warsztatów tańców dworskich wezmą udział w balu historycznym. Będą stroje z epoki, karneciki i wodzirej. Choć to wydarzenie dla tancerzy, nie jest ono zamknięte dla publiczności, można zapisać się, przyjść i zobaczyć, jak mógł wyglądać bal w XVIII w.

W finale Festiwalu - 4 i 5 sierpnia - tancerzy będzie można podziwiać na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu, w Barbakanie (oddział Muzeum Historycznego), Pałacu Biskupa Erazma Ciołka (Oddział Muzeum Narodowego), przed Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego oraz w Zamku Królewskim w Niepołomicach i w Zamku w Pieskowej Skale. Na scenie Filharmonii Krakowskiej zaprezentowany zostanie spektakl baletowy „Tańce i balety w XVIII wieku”.

Festiwalowi „Cracovia Danza” towarzyszą międzynarodowe warsztaty tańców dworskich. Ich uczestnicy poznają m.in. tance barkowe, angielskie, włoskie z XVII wieku, polskie z XVIII wieku, a także tańce renesansu francuskiego i elementy pantomimy – Commedia dell’arte.

W ramach współpracy z francuską Academies des Saisons de Sable zespołu „l’Eventail” zajęcia z tańca barokowego w ramach „Akademii Barkowej” po raz pierwszy w Krakowie prowadzi od poniedziałku wybitna specjalistka w tej dziedzinie Marie – Genevieve Masse. Efekty pracy tancerzy będzie można zobaczyć w najbliższą sobotę podczas pokazu „Taniec na dworze francuskim” w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, połączonym z koncertem klawesynowym w wykonaniu Ewy Mrowca.

Organizatorem Festiwalu są: Balet Dworski „Cracovia Danza”, Stowarzyszenie Willa Decjusza i Fundacja „Ardente Sole”, a honorowym patronatem wydarzenie objęli prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i marszałek województwa Marek Sowa.(PAP)

wos/ mlu/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL