Kultura i sztuka po 1989 roku

08.07.2019

Odbiór dwustumetrowego muralu na pograniczu Woli i Ochoty w Warszawie – we wtorek

Dwustumetrowy mural zajmuje całą długość tunelu przy Dworcu Zachodnim. Przedstawia najważniejsze miejsca i wydarzenia z dwóch stołecznych dzielnic: Woli i Ochoty. We wtorek odbędzie się oficjalny odbiór malowidła przez Wolskie Centrum Kultury i autorkę projektu graficznego.

Prace nad malowidłem rozpoczęły się dzięki pomysłowi Lucyny Gawuć, która zgłosiła projekt w ramach budżetu partycypacyjnego na rok 2018. Ostateczny wygląd wartego 47 tysięcy złotych muralu wybrali w głosowaniu mieszkańcy. Ma on 200 metrów długości i opowiada o Woli i Ochocie jakie były, jakie są i jakimi się staną według wizji autorki Izabela Siemiątkowska, realizowanej przez graficiarzy. Są na nim m.in. stare młyny, od których nazwę wywodzi osiedle Młynów, pałacyk Michla, stara gazownia, a także wieżowiec Warsaw Spire i park wodny Moczydło.

Fragment muralu poświęcony II wojnie światowej przedstawia słynną pracę Andrzeja Wróblewskiego z serii "Rozstrzelanie". "Chciałam uniknąć wizerunku żołnierza z karabinem i pokazać, że tragedia wojny dotyka zwykłego człowieka" – powiedziała artystka.

Na ścianie znalazła się też legenda Koła: syrenka narysowana w jednym z mieszkań na tym osiedlu przez Pabla Picassa w 1948 roku.

Mural można ogladać już od dłuższego czasu, ale stale był uzupełniany. We wtorek końcowy efekt ocenią i zaakceptują autorka pomysłu graficznego i Wolskie Centrum Kultury, które koordynowało prace.

Malowidło zajmuje 600 m kw. Zostanie zabezpieczone powłoką antygraffiti, chroniącą przed zniszczeniem.

Autor: Piotr Łapiński

plp/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL