Kultura i sztuka po 1989 roku

22.05.2015 aktualizacja 19.07.2016

Olga Tokarczuk odsłoniła swoją tablicę w oświęcimskiej Alei Pisarzy

Pisarka i eseistka Olga Tokarczuk odsłoniła w piątek w Alei Pisarzy przy bibliotece "Galeria Książki" w Oświęcimiu tablicę pamiątkową z cytatem z własnej powieści „Prawiek i inne czasy". Tokarczuk jest już siódmym artystą, uhonorowanym w ten sposób w Oświęcimiu.

Pisarka osobiście zaproponowała cytat. Brzmi on: „Wyobrażanie sobie jest w gruncie rzeczy stwarzaniem, jest mostem pojednania między materią a duchem”.

„Odsłonięcie tablic kojarzyło mi się zawsze z czymś oficjalnym i może nawet nudnym, ale ponieważ tu są moje słowa i ja odsłaniam, wydaje mi to nawet zabawne” – żartowała Tokarczuk podczas uroczystości.

Tablica Tokarczuk dołączyła do już wcześniej odsłoniętych, którymi uhonorowani zostali: Ewa Lipska, Zofia Posmysz, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Andrzej Stasiuk i Marcin Świetlicki. Cały projekt zakłada wmurowanie w trotuar wiodący do biblioteki ok. 30 płyt.

Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 r. w Sulechowie. Z wykształcenia jest psychologiem. Zadebiutowała w 1993 r. powieścią "Podróż ludzi Księgi". Poważniejszy sukces przyniosła jej dopiero trzecia powieść "Prawiek i inne czasy" (1996), za którą została wyróżniona Paszportem Polityki. W 2008 r. za książka "Bieguni" otrzymała nagrodę Nike. Pisarka uhonorowana została m.in. nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrodą Fundacji im. Kościelskich oraz międzynarodowym wyróżnieniem Vilenica, przyznawaną pisarzom z Europy Środkowej.

Projekt Alei Pisarzy nawiązuje do popularnych na całym świecie alei gwiazd. W odróżnieniu od idoli pop-kultury promuje jednak sztukę słowa. Decyzję o wyborze pisarza, który zostanie uhonorowany, podejmuje kapituła, w której zasiada m.in. poetka i prozaik, badacz literatury młodzieżowej prof. Joanna Papuzińska z Uniwersytetu Warszawskiego, były sekretarz Wisławy Szymborskiej - Michał Rusinek, a także prof. Krzysztof Zajas z wydziału polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. (PAP)

szf/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL