Kultura i sztuka po 1989 roku

29.01.2020

Orkiestra Amadeus, Łukasz Borowicz oraz sekstet wokalny proMODERN wśród nominowanych do Fryderyków

Po trzy nominacje do Fryderyków w kategoriach muzyki poważnej dostały Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz, dyrygent Łukasz Borowicz oraz sekstet wokalny proMODERN - poinformował w środę PAP Związek Producentów Audio-Video.

Tegorocznym Złotym Fryderykem w kategorii muzyka poważna uhonorowany zostanie skrzypek Krzysztof Jakowicz.

Akademia Fonograficzna przyznała nominacje w dziesięciu kategoriach muzyki poważnej. W kategorii "Album Roku Muzyka Chóralna" nominowani są m.in. sekstet wokalny proModern za płytę "Stimmung" Karlheinza Stockhausena. W kategorii "Album roku muzyka oratoryjna i operowa" nominowana jest m.in Polska Orkiestra Radiowa i Chór FN pod dyr. Michała Klauzy za płytę z operą "Hagith" Karola Szymanowskiego oraz Soliści, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej i Chór Filharmonii Narodowej pod dyr. Łukasza Borowicza za nagranie "Parii" Stanisława Moniuszki.

Za album roku z "Muzyki kameralnej" nominowano m.in. Wojciecha Fudalę i Michała Rota, którzy nagrali Sonaty na wiolonczelę i fortepian Mieczysława Wajnberga oraz Agata Zubel, Andrzej Bauer i Cezary Duchnowski za album "Stanisław Moniuszko e- śpiewnik".

Agata Zubel i Krzysztof Książek za płytę "Apparition" zostali nominowani w kategorii "Album roku recital solowy". Na zwycięstwo w tej kategorii ma szansę również Szymon Komasa i Oskar Jezior za "Polish love story", ciekawa nominacja w tej kategorii to album "Witold Małcużyński - The Legendary Wawel Castle Recital" - jest to zapis recitalu Małcużyńskiego z 1959 roku.

Jeżeli chodzi o muzykę symfoniczną nominowany jest m.in. boks "100 na 100. Muzyczne Dekady wolności. Panorama 100 lat polskiej muzyki na 36 CD w najlepszych wykonaniach". Jest to przekrój muzyki polskiej od 1918-2017. Szansę na Fryderyka ma również płyta "Góreccy" z utworami Henryka Góreckiego oraz Mikołaja Góreckiego w wykonaniu Sinfonii Varsovii pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyr. Anny Duczmal-Mróz może być nagrodzona za płytę z symfoniami (2 i 7) Mieczysława Wajnberga.

Nagrody za album roku przyznane zostaną również w dziedzinach - muzyka współczesna, muzyka dawna, album polski za granicą, muzyka koncertująca oraz najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej.

Pełna lista nominowanych w kategoriach muzyki poważnej dostępna jest pod adresem http://zpav.pl/pliki/aktualnosci/Fryderyk2020/FRYDERYK_2020_Nominacje_muzyka_powazna.pdf

Gala wręczenia Fryderyków 2020 w muzyce poważnej odbędzie się 8 marca w siedzibie NOSPR w Katowicach. Podczas uroczystości wystąpią m.in. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Lawrence’a Fostera oraz kontratenor Jakub Józef Orliński.

Fryderyki są przyznawane przez Akademię Fonograficzną. W skład powołanego przez Związek Producentów Audio-Video jury wchodzi ponad 1400 artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Jak podano na stronie zpav, nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. (PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL